Kineski mobiteli, tableti i gadgeti » Mobiteli » Xiaomi Note 4G – Recenzija

Xiaomi Note 4G – Recenzija

 

Specifikacije:

  • Model: Xiaomi Redmi Note 4G / LTE
  • Na tržištu: Kolovoz 2014.
  • CPU: 4-jezgreni Snapdragon 400 (MSM8928) @ 1.6GHz
  • GPU: Adreno 305
  • Memorija2GB RAM LPDDR3+ 8GB ROM + vanjska (SD kartica) do 64GB
  • Ekran: 5.5-inčni IPS 1280 x 720 piksela
  • Kamera: stražnja 13MP s autofokusom, blenda f/2.2;  prednja 5MP, video snimanje: do 1080p stražnja kamera i 720p prednja
  • Mreža: GSM + WCDMA: 850/900/1900/2100MHz + 4G/LTE: 1800/1900/2100/2600 MHz, AWS
  • SIM: Mono SIM (standardni)
  • Bluetooth: BT 4.0 LE
  • WiFi: 802.11 a/b/g/n/ac, podrška za 2.4 GHz i 5 GHz
  • Navigacija: GPS, AGPS, GLONASS, Beidou
  • Senzori: Gravitacija, blizina, svjetlost, žiroskop, kompas
  • Baterija3100 mAh, izmjenjiva
  • Dimenzije: 154mm x 78.7mm x 9.5mm
  • Boja: crno – bijela (poklopac)
  • OS: MIUI (Android 4.4)

Izvor

Uvod

Xiaomi (čit. Šjaomi) je novi kineski brend koji je u samo par godina od osnutka uspio postati jedno od najpoznatijih imena u svijetu pametnih mobilnih uređaja. Ako vam ime ne izgleda poznato onda bi bio red da ga upamtite (stvar je opće kulture da znate koji je treći svjetski proizvođač mobitela :)). Velike zasluge za proboj na svjetsko tržište pripadaju i softverskoj komponenti koju je ova tvrtka paralelno razvijala a tu je riječ o posebnoj varijanti android operativnog sustava, popularnom MIUI-ju. MIUI je stvorio veliku globalnu mrežu korisnika i ima vrlo dobru podršku za domicilni Xiaomi kao i za uređaje drugih proizvođača. Dobro je riješena lokalizacija pa tako MIUI imamo i na hrvatskom (kudos Masva!). Ova perspektivna kineska tvrtka otvara i predstavništva u Singapuru, Maleziji, Filipinima i Indiji a u planu je izlazak na šire svjetsko tržište u čemu velike zasluge ima Hugo Barra, jedan od googleovih direktora koji je prešao u Xiaomi (postoji vrlo intrigantan trač zbog čega je zapravo zbrisao u Kinu pa proguglajte) krajem 2013.

Note 4G je uređaj iz srednje klase čiji je prvi predstavnik bio Hongmi ili Red Rice. Flagship uređaji nose jednostavne oznake, npr. Mi2 i Mi3 te sadašnji Mi4, uz još nekoliko varijacija na temu ovog imena.

Unboxing

Ponovo ista shema – “eko” pakiranje uz osnovni sadržaj: mobitel, baterija, punjač, kabel i knjižice na kineskom (upute i jamstvo). Pošto će ovaj Xiaomi vjerojatno završiti kao poklon jednom od čitatelja (ili već tradicionalno – čitateljica) ove recenzije nadam se da nećete zamjeriti izostanak strujnog adaptera, folije i maskice 🙂

Xiaomi Redmi Note 4G Box

Kvalitet izrade i dizajn

Xiaomi Note 4G je kvalitetno izrađen uređaj s jednostavnim linijama, bez sjajnih metalik rubova i ostalih dizajnerskih đinđi karakterističnih za izvozne kineske mobilne brendove. Sprijeda crn a otraga bijel (u Kini popularni panda look) i u nešto većim dimenzijama predstavlja prototip poželjnog mobitela u Kini. Metalni (jesu li metalni?) prekidači za uključivanje i glasnoću se nalaze na poklopcu i smješteni su na desnoj strani, USB utičnica je na dnu a audio izlaz za slušalice je na vrhu. Na poklopcu koji se lako skida je istaknut prepoznatljivi metalizirani MI logo. Mobitel je kompaktan i nema škripe, uvijanja ni drugih znakova fušeraja. Na dnu ekrana su osvijetljene kapacitivne tipke, ovaj put u crvenoj boji. Sićušan ali odličan dizajnerski detalj.

Ekran

Iako je HD rezolucija naizgled mala za  5.5-inčni mobilni uređaj, uvećani detalji ekrana pokazuju da Note neće stvoriti probleme s jasnoćom prikaza i čitljivosti. U postavkama sustava su ponuđena podešavanje nijansi i intenziteta osvjetljenja displeja. Vidljivost je dobra iz svih kuteva a dobrom dojmu doprinosi i oleofobni premaz koji štiti ekran od onečišćenja. Površina nije zaštićena poznatim Gorilla staklom ali u ovoj klasi mobitela završni sloj je sigurno nekakva vrsta kaljenog stakla pa možete biti mirni što se tiče bliskog kontakta s ključevima i sličnim oštrim predmetima. Pijesak i zemlja u džepovima te keramika (šalica za kavu npr.) su već druga priča a tu već ni čuveni majmun nije od pomoći. Dimenzija od pet i pol inča je sasvim zgodna stvar za gledanje filmova i surfanje ali nije previše praktična ako niste obdareni lopatama od ruku ili nemate običaj nositi mobitel u torbici. Posljednjih godinu dana se iskristalizirao nekakav dimenzijski standard ili trend pa se velika većina mobilnih uređaja nudi u rasponu od 5 do 5.5 inča. Ono što se još do nedavno nazivalo phabletom ili čak tabletom danas je tek nešto veći mobitel.

Gore su usporedni primjeri ekrana smartfona Coolpad F1 i Note 4G. Na slici s prikazom teksta Note se nalazi lijevo a na detaljnom prikazu je gore. Iako ima manju gustoću piksela nego Coolpad uočljivo je da je tekst nešto oštriji. Primjetna zelenkasta nijansa je relativna stvar jer se boja ekrana može podesiti u postavkama sustava (screenshot u galeriji s primjerima zaslonskih snimki MIUI OS-a). Isto vrijedi i za fotografiju papige. Priložene fotografije treba uzeti s blagom rezervom jer fotoaparat s kojim su mobiteli uslikani ipak nije posljednja riječ tehnike :).

Kamera i zvučnici

Kamera je solidna, sasvim pristojna za mobilni fotoaparat iako sam očekivao nešto bolji rezultat. Zamjerka ide na oštrinu fotografija a lako je moguće da je problem samo softverske prirode i da će biti ispravljen u narednim verzijama MIUI nadogradnji. Coolpad F1 je, na primjer, softverskom nadogradnjom dobio znatno bolje fotke. Priloženi primjeri su načinjeni sa zadanim postavkama a moguće je u aplikaciji za kameru, između ostalog, postaviti i veću oštrinu slike. Prednja kamera je malo iznad prosjeka u klasi pa može dobro poslužiti za selfie fotke i video komunikaciju.

Zvučnici su vrlo dobri, dobar je i zvuk u slušalici kao i onaj na izlazu za slušalice. Vibracijski odziv je vrlo dobro pogođen. Audio snimke su dobre, ništa specijalno ali sasvim dovoljno da Note možete koristiti kao diktafon. Snimanje prati animirani prikaz audio kasete koja se pri završetku snimke “premota” uz laganu vibraciju pa je iluzija korištenja kasetofona potpuna. Zabavno.  Zamoljen sam da postavim usporedne primjere fotografija s onima od smartfona Coolpad F1 pa ih možete proučiti u galeriji:

Testovi

Rezultati poznatih aplikacija za testiranje performansi mobilnih uređaja:

  • Antutu: 19582
  • Passmark: 2759
  • Quadrant Standard: 11298
  • Vellamo Browser (Miui): 1211
  • Vellamo Multicore: 1076
  • Vellamo Metal: 870
  • 3D Mark – Ice Storm Unlimited: 4666

Po rezultatima testova ispada da Qualcomm Snapdragon 400 možemo usporediti s mediatekovim četverojezgrenim MTK6582 procesorom od kojeg je ugl. bolji osim u Vellamo Multicore testu koji mjeri zajedničko djelovanje više jezgri. Mobiteli s 8-jezgrenim MTK6592 procesorom imaju bolje rezultate za oko 20-50%, ovisno o testu. Ove usporedbe ističemo zbog činjenice da su navedeni mediatek čipseti najviše zastupljeni kod kineskih mobilnih uređaja dok je Qualcomm ovdje prije iznimka, uglavnom rezervirana za najvišu klasu (jači procesori, iz Snapdragon 8xx serije).

GPS, 2G/3G/4G, WiFi i senzori

GPS je vrlo precizan i brz što dijelom može zahvaliti i podršci za ruski GLONASS a na slici lijepo možete vidjeti da “hvata” čak i jedan satelit kineskog Beidou globalnog navigacijskog sustava. I nakon nekoliko dana pauze korištenja GPS-a uređaj zaključava lokaciju za svega par sekunda.

Mobilna telefonija i brzi mobilni internet rade normalno, bez prekida u komunikaciji. LTE, odnosno 4G nisam isprobao ali pri proučavanju informacija na Note 4G forumima nisam naišao na prijavljivanje problema. Iako su podržane brojne 4G frekvencije kod nas je upotrebljiva jedino ona od 1800MHz dok nedostaje podrška za 800MHz-a koju mobilni operateri koriste pretežno u ruralnim područjima. WiFi i Bluetooth funkcioniraju bez problema. Xiaomi Note 4G ima nešto više “osjetila” nego što je uobičajeno pa tako imamo senzore za blizinu, svjetlost, akceleraciju, magnetno polje (kompas) i žiroskop. Kompas je prilično precizan. Na slici su prikazani nazivi pojedinih senzora.

Note 4G CPU Z

Softver

Softver za Xiaomi uređaje je uglavnom ograničen na MIUI, xiaomi varijantu androida 4.4 u verziji v5 ili v6. Uz redovite službene nadogradnje postoje brojne prilagođene verzije pa i zanimljiva MIUI varijanta – JasonOS. Kako smo već spomenuli u uvodu, postoji i lokalizirani MIUI na hrvatskom. Sučelje ovog OS-a je prilično egzotično za one koji ga prvi puta koriste ali kad se već priviknete na njega poznato google android sučelje izgleda pomalo dosadno. MIUI nudi brojne opcije i podešavanja a ako ste napredni korisnik androida koji ne može bez Xposed modula za dodatne prilagodbe android sustava i MIUI ima konja za trku u vidu WSM alata. WSM je projekt ruskog developera pod nadimkom BurgerZ koji je autor i odličnog programa za vremensku prognozu – WeatherBZ.

Testirao sam MIUI (verzija 021) desetak dana i sve radi bez problema. Zauzeće RAM-a je pretežno oko 75% ali nema zatvaranja ili zamrzavanja aplikacija. Rad u korisničkom sučelju teče uglavnom glatko, bez zastajkivanja. Mali savjet: za fluidnije kretanje unutar sučelja postavite animacije prozora i prijelaza na 0.5 u postavkama sustava (opcija za razvojne programere). Pri duljem korištenju Google Chrome pretraživača sam primijetio blago zagrijavanje u području kamere. Ništa ozbiljno ali je primjetno. Za one koji se tek susreću s MIUI sučeljem, slijedi oveća galerija s dijelom zanimljivijih snimki zaslona:

Baterija

Baterija je nešto većeg kapaciteta i dovoljno je velika da zadovolji potrebe najvećih smartfon ovisnika. Ako ste dnevno po 4-5 sati na mobitelu sljedeće punjenje će biti potrebno tek za dva dana. Naravno, uz umjereno rasipanje rasvjete i povremeno gašenje 3G i WiFi mreže. Oko sat i pol vremena punjenja je dovoljno da baterija postigne kapacitet od 80%.

Par naputaka za nove vlasnike.

  Specifikacije: Model: Xiaomi Redmi Note 4G / LTE Na tržištu: Kolovoz 2014. CPU: 4-jezgreni Snapdragon 400 (MSM8928) @ 1.6GHz GPU: Adreno 305 Memorija: 2GB RAM LPDDR3+ 8GB ROM + vanjska (SD kartica) do 64GB Ekran: 5.5-inčni IPS 1280 x 720 piksela Kamera: stražnja 13MP s autofokusom, blenda f/2.2;  prednja 5MP, video snimanje: do 1080p stražnja kamera i 720p prednja Mreža: GSM + WCDMA: 850/900/1900/2100MHz + 4G/LTE: 1800/1900/2100/2600 MHz, AWS SIM: Mono SIM (standardni) Bluetooth: BT 4.0 LE WiFi: 802.11 a/b/g/n/ac, podrška za 2.4 GHz i 5 GHz Navigacija: GPS, AGPS, GLONASS, Beidou Senzori: Gravitacija, blizina, svjetlost, žiroskop, kompas Baterija: 3100 mAh, izmjenjiva Dimenzije: 154mm x 78.7mm x 9.5mm…

Review Overview

Kvalitet izrade
Ekran
Kamera
Zvučnici
Baterija
Cijena
Pribor

Vrlo dobar!

Vrlo dobar uređaj s odličnim ekranom, GPS-om, baterijom velikog kapaciteta i povoljnom cijenom. Od mana tu su nešto manja oštrina fotografija (moguće softverski problem) i brzina procesora koja je manja od očekivane

User Rating: 4.37 ( 7 votes)

O autoru Davor

Fan kineske mobilne tehnologije. Tvrdoglav, pristran, ali i upućen u najintimnije tajne dalekoistočnih proizvođača pametnih telefona. Počasni član par kineskih mobilnih foruma i ugledni (po vlastitom svjedočenju) pripadnik domaćih, bratskih, europskih i inih foruma s navedenom tematikom.

Preporučeni članak

Huawei G9 – predstavljanje 4. svibnja

Huawei je vjerojatno najaktivniji kineski proizvođač – svako malo upoznamo novi model. Nakon cijele serije …

error: Content is protected !!