Iako naslov izgleda neozbiljno, brojke su ipak na strani velike kineske tvrtke, slabo poznate prosječnom konzumentu mobilne tehnologije izvan Kine. Brojke su sljedeće: prodanih 7 milijuna uređaja 2012. godine, 18.7 milijuna u 2013., novi model Hongmi – 100.000 primjeraka razgrabljeno u samo 90 sekundi. Xiaomi Mi3 je plod munjevitog razvoja tvrtke osnovane 2010. godine i čija vrijednost trenutno premašuje nevjerovatnih 10 milijardi dolara. Kvalitetom ne nadmašuje Apple (u svim segmentima), ali je bar dvostruko jeftiniji. U stvari jedan od Appleovih najvećih problema je upravo prisutnost na najvećem svjetskom tržištu – Kini. iPhone je tamo luksuz dok se domaći kvalitetan proizvod prodaje po znatno manjoj cijeni. Pritom se ne razbacuje marketingom, a Xiaomijev CEO objašnjava kupcima kako je profit na hardveru jednak nuli. U tom smislu, Xiaomi je anti-Apple i pazi na debljinu novčanika svojih kupaca.
Kučište uređaja je privlačno dizajnirano uz vrlo kvalitetnu završnu obradu – na nivou Sony Xperie i izrađeno je od slitine magnezija koje s grafitnim filmom omogućava odličan odvod topline.
Mi3 dolazi u dvije varijante. Na tržištu je već dostupna verzija s Nvidia čipsetom, namijenjena kineskom tržištu (TDSCDMA 3G mreže), dok se “internacionalna” verzija (UMTS/WCDMA 3G mreže) s najbržim mobilnim procesorom, Snapdragon 800 na 2.3GHz, pojavila na tržištu pred samu novu godinu 2014.
Mi3 s čipsetom koji je sukladan hrvatskom 3G mrežnom standardu (brzi mobilni internet) premašuje nevjerovatnih 37000 bodova na Antutu testu.
Za kraj, navodimo samo dio Mi3 specifikacija koje nisu uobičajene na mobilnim uređajima:
– RAW fotografije (fotke bez kompresije)
– NFC
– 441ppi zaslon
– WIFI direct
– Wifi ac
– barometar
– LPDDR3 memorija
– Sony Exmor RS 13MP kamera
– Dirac Sound – švedska audio tehnologija
– MIUI OS