Specifikacije:
- Model: Meizu M2 (M578)
- Čipset: MediaTek MT6735
- CPU: 4 × 1,3 GHz, Cortex-A53
- GPU: Mali T720 MP2
- Memorija: 2 GB RAM + 16 GB ROM + SD kartica do 128 GB
- Ekran: 5-inčni IPS, 1280 x 720 piksela, 294 ppi, zaštitno staklo Asahi Dragontrail
- Kamera: stražnja 13 MP s autofokusom, blenda f/2.2; prednja 5 MP, video snimanje do 1080p stražnja i prednja kamera
- Mreža: 2G, 3G, 4G
- SIM: Dual nano SIM
- Bluetooth: 4.0
- WiFi: 802.11 a/b/g/n
- Navigacija: GPS, A-GPS, GLONASS
- Senzori: gravitacija, blizina, svjetlost, žiroskop, kompas
- Baterija: 2.500 mAh
- Dimenzije: 140,1 × 68,9 × 8,7 mm
- Masa: 131 g
- Dostupne boje: bijela, siva, plava, ružičasta
- OS: Android 5.1, Flyme OS 4.5
Uvod
Meizu je tvrtka koju ne treba posebno predstavljati onima koji i površno prate kinesku mobilnu tehnologiju. Sve je krenulo 2003. s MP3 i MP4 playerima, a sa sve većom potražnjom za pametnim telefonima je tvrtka okrenula prioritete u tom smjeru. Meizu je svakako proizvođač koji ima visoke ciljeve, a najbolji dokaz je njihov trenutni flagship model Pro 5 koji ima isti čipset kao i jedan od trenutno najbržih telefona na tržištu – Samsung Galaxy S6. Dakako, po znatno nižoj cijeni.
Hardver i dizajn
No u ovom slučaju nećemo ciljati tako visoko jer recenziramo uređaj iz srednje klase – Meizu M2. Nasljednik modela M1 i po dizajnu brat blizanac većeg M2 Note je elegantan, ali i čvrst uređaj. Na prvi pogled biste rekli da mu masa mora biti preko 150 g, ali ona je tek 131 g. Naš primjerak ima poleđinu sive boje koja malo podsjeća na metal, ali njega definitivno nema ni u tragovima. To ne mora biti nedostatak jer smo se itekako uvjerili da ima plastikâ koje su izdržljivije od aluminija i raznih legura.
Kućište ne djeluje natrpano, dapače, vrlo je skladno i sve tipke i utori su pametno raspoređeni. Ispod 5-inčnog zaslona se nalazi glavna tipka za navigaciju koja služi kao home i back, no o tome ćemo detaljnije u opisu softvera. Na gornjem dijelu prednje strane se nalaze senzori, kamera, jednobojna LED lampica za obavijesti i zvučnik za pozive. Svaka od četiriju bočnih stranica ima ili tipke ili neki priključak, tako se s lijeve strane nalazi utor za SIM i micro SD kartice, s gornje strane je 3,5-mm priključak za slušalice, s desne strane su tipke za regulaciju glasnoće i uključivanje/isključivanje zaslona, odnosno uređaja i naposljetku na donjoj strani se nalazi micro USB priključak te mikrofon i glavni zvučnik. Na poleđini imamo tek kameru koja je u ravnini s površinom i LED bljeskalicu. Već po bočnom utoru za kartice se može zaključiti da nema ni govora o vađenju baterije. Nekad smo to smatrali velikim nedostatkom, a danas je gotovo najčešće rješenje. Za kartice se koristi dobro poznata kombinacija od ili dvije nano SIM kartice ili jedne nano SIM i jedne micro SD kartice.
Uređaj je prilično kompaktan i ima relativno uske bočne rubove oko zaslona i vrlo dobro leži u ruci. Standardno pakiranje koje dolazi u vrlo tankoj bijeloj kutiji se sastoji od uređaja, punjača, USB kabla i metalnog alata za izbacivanje utora za kartice. Kako je naš primjerak stigao direktno iz Kine (to možete zaključiti po natpisu na poklopcu kutije), uz punjač ide i adapter za naše (EU) utičnice.
Zaslon
M2 ima zaslon kojim se mogu pohvaliti gotovo svi pametni telefoni iz srednje klase. Naravno, to je 5-inčni IPS LCD rezolucije 1.280 × 720 piksela (294 ppi). Na prvi pogled prikaz boja naginje više prema toplijim tonovima, ali ne očajavajte, u postavkama možete prikaz podesiti prema vašoj želji. Iako je oštrina ispod 300 ppi, nećemo to smatrati velikim nedostatkom. Naravno, najsitniji tekst nije savršeno oštar, ali u srednjoj klasi to valja i očekivati. Vidljivost u otvorenom prostoru je vrlo dobra, kao i vjernost prikaza boja pod većim kutovima.
Kamera
Glavna, stražnja kamera dolazi iz Samsungove radionice, a leće su zaštićene Gorilla Glassom 3. Rezolucija od 13 MP je sasvim dovoljna za zadovoljavajuću razinu detalja, boje su dosta vjerne, ali ponekad zna biti problema s fokusiranjem objekata. Ako imate volje, preporuka je koristiti ručne postavke. To zahtijeva više vremena, ali dobit ćete bolje fotografije. Video zapisi idu do maksimalno 1080p i jedna minuta zapisa u najboljoj kvaliteti zauzima oko 120 MB prostora. Bitrate testnog videa je bio 17 Mbps, a ni kod naglih pokreta kamere broj sličica u sekundi nije pao ispod 29. Aplikacija za kameru nudi HDR, hrpu „instagramovskih“ filtera, usporenu snimku, uljepšavanje lica, panoramu te tzv. light field gdje naknadno možete izoštravati predmete koji su bili bliže ili dalje od objektiva. Ako noću koristite bljeskalicu, držite se na sigurnoj udaljenosti jer će vam u protivnom fotografije biti malo presvijetle, ali većinom nije prestrašno jer kamera mjeri udaljenost od predmeta.
Operativni sustav
Meizu M2 tvornički dolazi s operativnim sustavom Android 5.1 Lollipop. Sve je dobro kamuflirano korisničkim sučeljem Flyme OS u verziji 4.5 koje je novim korisnicima malo zbunjujuće, ali je zapravo izvrsno zamišljeno i provedeno. Krenimo detaljnije u sam opis Flyme OS-a. Budući da je naš primjerak namijenjen kineskom tržištu, ali radi i na području Europe, nema hrvatski jezik sustava, ali ako dobro baratate engleskim to sigurno neće biti problem. Postoji i međunarodna verzija, tj. ROM koji je vrlo lako instalirati. Ako se ipak odlučite za kupovinu M2 u Hrvatskoj, dobit ćete međunarodnu verziju. Verzija Flyme OS-a koja dolazi na M2 je 4.5.3.2, s time da je dostupna nadogradnja na verziju 4.5.4.2 koja je „teška“ 100 MB i ispravlja desetak manjih greški. Neke aplikacije, poput Internet ili Video preglednika se mogu ažurirati pojedinačno. Trenutno postoji i službena beta verzija Flyme OS-a 5 koja donosi puno novosti i ljepši dizajn, ali upravo zbog toga što je beta ćemo se u ovoj recenziji držati verzije 4.5.
Ukoliko imate model za kinesko tržište, primijetit ćete da nema Trgovine Play ili bilo koje Googleove aplikacije. Rješenje je vrlo jednostavno, pokrenete Meizuov App Center, pronađete Google Installer, instalirate ga i imate Trgovinu Play, tj. pristup svim mogućim aplikacijama. Sustav dolazi s (nepoželjnim) kineskim aplikacijama, no sve ih je moguće vrlo lako ukloniti. Ono što će se svidjeti zahtjevnijim korisnicima je to da vam za rootanje ne treba nikakav poseban alat. Dovoljno je imati Flyme račun i u postavkama računa otvoriti privilegije sustava i to je to.
Vizualno, Flyme 4.5 izgleda vrlo skladno. Uređaj se aktivira pritiskom na tipku home ili power ili tako da dvaput brzo dodirnete zaslon i otključava se potezom prstom prema gore. Na zaključanom zaslonu se može postaviti aplikacija koju ćete otvoriti ako prstom kliznete u stranu. Većina proizvođača odabere kameru kao zadanu aplikaciju, no ovdje možete i birati. Potezom prstom prema dolje otvarate zaslon za obavijesti i raznorazne prekidače za Wi-Fi, mobilne podatke, lokaciju, Bluetooth itd., a potezom prema gore se otvara popis zadnje korištenih aplikacija. Flyme OS nema tzv. App drawer, odnosno izbornik aplikacija, nego su one smještene na početne zaslone, slično kao na iOS-u, s tom razlikom da slobodno možete dodavati widgete. Ako se osjećate zatrpanima aplikacijama ili ih jednostavno želite grupirati, možete ih „spremati“ u mape. Što se tiče ikona aplikacija, možete koristiti onakve kakve jesu ili pak u Flyme stilu. Uz to je na Meizu App Centru dostupan velikih broj tema (većina se plaća, ali ima i dovoljno besplatnih), pozadina i tonova za obavijesti.
Od standardnih tvorničkih aplikacija, sve odrađuju svoj posao korektno. Internet preglednik ima ugrađeno blokiranje skočnih prozora i štednju mobilnih podataka (u stilu Opere), aplikacija za SMS raspolaže osnovnim opcijama (uvijek možete instalirati Google Hangouts ili Messenger), a tu je i aplikacija za e-mail. Ono što najviše pridonosi brzini i fluidnosti sustava (čega sigurno ne nedostaje) je centar za sigurnost. Tu možete lako počistiti cache aplikacija kad se napuni do razine da zauzima ozbiljnu količinu prostora u internoj memoriji, pregledati sustav antivirusnom aplikacijom, kontrolirati aplikacije koje najviše troše bateriju, nadgledati potrošnju mobilnog interneta i ono najbitnije, imati potpuno kontrolu nad dozvolama aplikacija. Ovo je nešto što je najnormalnije na iOS-u, dok se na Androidu pojavilo tek na najnovijoj verziji, 6.0 Marshmallow.
Ranije smo spomenuli da glavna tipka za navigaciju služi i kao home i back. Dakle, ako je samo dodirnete, vraćate se korak nazad u bilo kojem izborniku ili aplikaciji, a pritiskom na tipku se uvijek vraćate na početni zaslon. Dugi pritisak može aktivirati glasovne naredbe ili zaključati zaslon, stoga ako se odlučite za potonje rješenje možete u potpunosti kontrolirati sustav jednom tipkom. Vrlo zgodno rješenje na koje se iznimno lako naviknuti. DND (Do Not Disturb) funkcija postoji, ali ne radi baš najbolje, tj. umjesto da priguši obavijesti, u potpunosti blokira pozive. Ovo je riješeno u verziji Flyme 5, ali kao što smo rekli, još je u beta verziji.
Multimedija i zabava, performanse
Gledano sa softverske strane, Meizu M2 dolazi s dvije aplikacije za multimediju, jednom za slušanje glazbe i drugom za pregled video zapisa. Obje imaju početne zaslone gdje se nude stotine glazbenih i video zapisa koji se mogu reproducirati putem streaminga. Većina je na kineskom jeziku, ali nađe se tu i nama poznatih izvođača. Jesmo li spomenuli da je sve besplatno? Oba playera nisu krcata opcijama, ali im se ne može ni previše prigovoriti. Praktički svi formati koje smo isprobali su uredno reproducirani (uključujući i AC-3 koji puno tvorničkih playera vodi bitku). Ugrađeni zvučnik je dovoljno jak, ali kod reprodukcije glazbe dolazi do distorzije zvuka. Budući da u paketu ne dolaze slušalice, za testiranje smo upotrijebili in-ear slušalice Sony. Zvuk je dovoljno glasan, a kvaliteta signala ne zaostaje za drugim uređajima. Performanse u igrama su očekivane, sve igre rade sasvim solidno. S rezultatom od gotovo 32.000 bodova u AnTuTu 6 testu se M2 pridružio konkurentima s istim čipsetom i istom količinom radne memorije.
Rezultati testiranja:
- AnTuTu 6.0.1: 31.739
- Vellamo Browser (tvornički): 1.989
- Vellamo Metal: 958
- Vellamo Multicore: 1.451
- Geekbench single-core: 629
- Geekbench Multi-core: 1.724
Baterija
Nijedan mobitel sa zaslonom od 5 inča ne bi smio imati bateriju ispod 2.500 mAh ako želi pružiti solidnu autonomiju. Da, Meizu M2 ima kapacitet od točno 2.500 mAh i nudi zadovoljavajuće rezultate. U opisu operativnog sustava smo naveli da se potrošnja napajanja može strogo kontrolirati, a to znači da možete pojedinim aplikacijama davati dopuštenje da rade u pozadini i troše više baterije ili ih isključiti dok je uređaj u stanju pripravnosti i tako znatno produljiti trajanje baterije. Nama je uz dva e-mail računa te nekoliko aplikacija za tzv. instant messaging, nekoliko glasovnih poziva, surfanje internetom od sat-dva i slušanje glazbe od sat vremena baterija potrajala dan i pol. Ako izbacite multimediju, svakako možete računati na dva dana. Kao što vidite na snimci zaslona, vrijeme uključenog zaslona je bilo oko 4 sata, s tim da je preostalo još 20% baterije, tako da možete računati i na preko 5 sati prije nego se baterija u potpunosti isprazni. Ako je baterija u potpunosti prazna, s priloženim punjačem (1,2 A) su potrebna 3 sata da se napuni do 100%. Napomena: ovaj rezultat je postignut koristeći jednu SIM karticu.
Prednosti
- Dizajn i kvaliteta izrade
- Vrlo dobar zaslon
- Vrlo brz i prilagodljiv operativni sustav
- Trajanje baterije
Nedostaci
- Kamera često ima poteškoća s fokusiranjem
- LED lampica za obavijesti ima samo bijelo svjetlo
Ocjena
Kvaliteta izrade
Zaslon
Kamera
Zvučnici
Baterija
Cijena
Vrlo dobar!
Sjajan izbor za sve koji ne traže apsolutno najbolje performanse, ali žele brz i fluidan rad operativnog sustava. S vrlo dobrom baterijom i solidnom kamerom te zaslonom koji ima postojan prikaz u gotovo svim uvjetima, Meizu M2 je još uvijek jedan od najboljih izbora u klasi.