Specifikacije:
- Model: Lenovo Lemon (Lemo) K3 Note (K50-t5)
- Na tržištu: 3/2015 (Kina)
- CPU: 8-jezgreni 64-bitni MTK6752 @ 1.7Ghz
- GPU: Mali-T760
- Memorija: 2GB RAM + 16GB ROM + SD kartica
- Ekran: 5.5-inčni OGS FHD (1080×1920), 401ppi, 71,95% površine prednjice
- Kamere: 13MP blenda f/2.0 + 5MP
- Mreža: GSM; 3G: 850/900/1900/2100MHz; 4G: 1800/2100/2600MHz (LTE Cat4)
- SIM: Dual SIM (mikro+mikro)
- Povezivost: Bluetooth: 4.0 A2DP LE; WiFi: 802.11a/b/g/n, WiFi direct, WiFi Hotspot; OTG USB
- Navigacija: GPS, Beidou
- Senzori: Gravitacija, kompas, žiroskop, blizina, svjetlost
- Baterija: 3000mAh, izmjenjiva
- Dimenzije: 152.6 x 76.2 x 7.99mm
- Masa: 150g
- Boja: žuta, bijela
- OS: VibeUI 2.5 (Android 5.0)
Stranica proizvođača
Uvod
Kako je to već običaj u kineskih proizvođača, po uzoru na Xiaomi, Coolpad, Meizu te još nekoliko poznatih imena Lenovo je napokon (bio je više red) predstavio svoj model s poznatim nastavkom – Note. Lenovo K3 Note je 5.5-inčni mobitel s vrlo brzim procesorom i 2GB RAM memorije. Ako tražite ovaj model u trgovinama obratite pažnju na dvije verzije koje se razlikuju isključivo po stražnjem poklopcu i cijeni. Ovdje je opisan standardni uređaj a za stotinjak kuna više možete kupiti model Teana koji na poklopcu ima ugrađen keramički zvučnik o kojem možete više pročitati u nastavku.
Kvalitet izrade i dizajn
K3 Note je prvi put primijećen početkom ožujka na jednom Lenovo skupu i odmah svima upao u oči zbog neobične izbočine na poleđini. Ispostavilo se da je riječ o nasljedniku modela Lenovo K3 od kojeg se razlikuje uglavnom po veličini ekrana, jačem procesoru i pojačanoj radnoj memoriji.
Posljednji smartfon pod ovim brendom kojeg smo imali na recenziji – solidni Lenovo A806 (Golden Warrior) je ostavio ugodan dojam ali K3 Note je daleko bolji u pogledu kvalitete materijala, završne obrade i dizajna.
Ekran
Prvo što sam primijetio kad sam otvorio paket s mobitelom je da ekran nije siv kao na prvim fotografijama mobitela koje su se pojavile na internetu već je gotovo potpuno crn. Odlično!
Lenovo K3 Note nema Gorilla Glass zaštitu ali uopće ne sumnjam da je na površini ekrana kvalitetno kaljeno staklo otporno na ogrebotine što je već standardna pojava na kineskim mobitelima u klasi iznad cca 130 USD. Na površini je i oleofobni premaz koji sprječava nakupljanje masnoće od otisaka prstiju.
Ekran se ne uvija pod pritiskom i pri kuckanju noktom nemate osjećaj da je ispod šupljina kao na većini jeftinih mobitela. Vidljivost ekrana je odlična iz bilo kojeg pogleda a prikaz boja vjeran, nema LCD cloudinga ili probijanja svjetla po rubovima na crnoj podlozi. Touchscreen je precizan što smo ilustrirali primjerom iz testne aplikacije.
Kamera i zvučnici
Od kamere ne očekujte previše. Nije da je loša ali nadao sam se boljoj. Uostalom, možete pogledati priložene fotografije i sami ocijeniti da li je ispod ili iznad očekivanog. Još jedna zamjerka ide na brzinu aplikacije za kameru koja je nešto sporija (pokretanje programa) nego bi trebala biti za mobitel s ovako brzim procesorom. Testirao sam par drugih aplikacija (CameraMX) i tu je ovaj problem gotovo neprimjetan.
Noćne snimke s bljeskalicom su vrlo dobro osvjetljene, u stvari K3 Note ima najjači blic od svih smartfona koje smo imali na recenzijama (vidi dolje standardni motiv s flašom vranca i jogurta uslikan u mrklom mraku). Video je na razini fotografija – OK, a FHD video zapisi snimljeni u uvjetima slabe rasvjete imaju deklariranih 30 sličica u sekundi (testirano na zahtjev Fore 🙂 )
Primjeri fotografija su smanjeni na 50% veličine i komprimirani na 68% jpeg kvalitete pri zadanim postavkama u programu XnView.
Prednja 5-megapikselna selfie kamera je sasvim pristojna, vjerojatno će nekoga zabaviti face lock okviri u kojima se u realnom vremenu izmjenjuju podaci o stupnju sreće i godinama starosti uokvirenog lica. Pametna funkcija pametnog telefona ali može istovremeno procesirati samo dvije osobe odn. dva lica. Ista kamera može snimati video zapis u FHD rezoluciji.
Audio sustav je iznad prosjeka a za to je zaslužno pametno NXP PA TFA9897 audio pojačalo. Zvuk iz zvučnika i na izlazu za slušalice je sasvim dovoljno snažan, bez izobličenja i nisu potrebna pojačanja u MTK Engineer modu ili instalacija aplikacije npr. poput Viper4Android FX. Zvučnik na poleđini je blizu bočne stranice mobitela, taman na mjestu gdje počinje zaobljenje stražnje plohe pa nema prigušenja zvuka dok mobitel leži na leđima.
Lenovo je dodao i Grammyem nagrađeni MaxxAudio sustav koji nudi par osnovnih podešavanja za poboljšanje kvalitete zvuka (game, music i cinema mod) te jednostavni ekvilajzer . Pri uključenju slušalica VibeUI otvara opciju za otvaranje četiri aplikacije po izboru (vidi sliku dolje).
Kad smo već kod audio sustava, K3 Note dolazi u dvije varijante – standardni i Teana model koji se od prvog razlikuje po neobičnoj pozadini s izbočenjem u obliku kalote. Riječ je o keramičkom zvučniku koji u kombinaciji s kutijom u kojoj dolazi zapakiran stvara glazbenu kutiju. Ovaj dizajn je detaljno kopiran s korejskog smartfona Pantech Vega Secret Up, detalji su u našem osvrtu na K3 Note od 23. ožujka.
U galeriji na početku teksta možete vidjeti detalj mobitela bez poklopca s konektorom za keramički zvučnik tako da je razlika između standardnog i Teana modela isključivo u poklopcu.
Testovi
Kao što sam i očekivao, K3 Note je na testovima pokazao da je gotovo u rangu najboljih flagship uređaja na tržištu što prvenstveno može zahvaliti brzom MTK6752 procesoru. U nekim aspektima je znatno nadmašio pojedine poznate i skupocjene smartfone što možete vidjeti u rezultatima poznatih aplikacija za testiranje performansi mobilnih uređaja:
Antutu: 44955
Geekbench 3 Single Core: 810
Geekbench 3 Multicore: 3949
Vellamo Browser (Chrome): 3013
Vellamo Multicore: 1981
Vellamo Metal: 1154
3D Mark – Ice Storm Unlimited: 10659
Detalje testova možete proučiti u priloženim snimkama zaslona:
Grafikon s prikazanim temperaturnim vrijednostima u Vellamo Metal i Multicore aplikaciji pokazuje da se mobitel nije niti malo zagrijao za vrijeme zahtjevnih procesorskih testova.
GPS, 3G/4G, WiFi i senzori
U galeriji ispod možemo vidjeti kako funkcioniraju GPS i modemi. Prvo zaključavanje položaja na geostacionarne satelite je usljedilo par sekunda nakon pokretanja softvera. U nekoliko naknadnih testova tijekom narednih par dana trebalo mu je nešto više za spajanje npr. Google Maps za 30-ak sekunda na hladno (s pola dana pauze), nakom kraćih pauza spajanje je trenutno. Napominjem da nije korištena asistencija mobilnih i WiFi mreža (AGPS) osim kratkotrajno za Maps gdje program nakon pokretanja skida osnovne mape. Na snimci zaslona možete vidjeti da je Lenovo K3 Note ulovio i signal s jednog kineskog satelita (Beidou sustav) ali i da nema podršku za ruski GLONASS satelitski sustav.
3G i 4G (LTE) mreže rade besprijekorno a kvalitet veze je prikazan u priloženim testovima. Možete vidjeti na kraju galerije slika i usporedni primjer za prijem WiFi signala gdje se Note pokazao znatno boljim od već vrlo dobrog i prokušanog smartfona Coolpad F1. Veza je toliko dobra da mobitel ima upotrebljiv signal rutera koji je udaljen – 20 metara do zgrade pa na drugom katu, iza dvije dvoslojne staklene pregrade (balkon), na kraju 10m duge prostorije. Na istom mjestu Coolpad F1 ne lovi signal uopće, čak ni kada priđem do zgrade. Vidimo i da na nepovoljnom položaju u stanu, iza 4 betonska armirana zida, Lenovo K3 Note “vidi” ukupno dvanaest rutera dok F1 komunicira tek sa dva a i signal je primjetno jači.
Softver
Operativni sustav je VibeUI 2.5 – nova VibeUI inačica izgrađena na temelju androida 5.0. Lenovo je za K3 Note do sada izbacio četiri upgrade izdanja. Uređaj na testu je nadograđen OTA (Over the Air nadogradnja preko WiFi mreže) verzijom softvera v. 1516. Zgodno je da ovaj mobitel ne dolazi u više varijanti (do sada) pa neće biti dvojbi oko toga koju verziju softvera instalirati ako se za tim ukaže potreba.
Od zanimljivijih stvari tu je upravljanje gestama (Character Settings ?! u postavkama), detalje možete pogledati u galeriji a ovdje samo primjedba da sam podesio uključenje ekrana klizanjem prstom po dnu i gašenje tapkanjem po praznom dijelu korisničkog sučelja. Sučelje operativnog sustava je, kao i na svim originalnim kineskim mobitelima, na kineskom ili engleskom jeziku a za one koji žele hrvatski ili drugi jezik, postoji i višejezični VibeUI 2.5 kod kineskih trgovaca za kojeg se nadam da će uskoro biti dostupan.
Pregled Vibe UI 2.5 (Lollipop) sustava, postavki i aplikacija:
Stranica sa softverom i forum te ClubLenovo forum
Forum TeleKineza
Baterija
Izmjenjiva baterija od 3000mAh je sasvim dovoljna za 2 dana nekakve prosječne upotrebe ili 1 – 1.5 dana intenzivne upotrebe.
Oprema
U prodaji se već nalazi veliki izbor maski zaštitnih folija i staklenih protektora.
Brz i vrlo kvalitetan Lenovo smartfon
Kvalitet izrade - 90%
Ekran - 90%
Kamera - 75%
Zvučnici - 85%
Baterija - 85%
Cijena - 85%
Pribor - 85%
85%
Skoro odličan!
Vrlo dobar mobitel na kojem se posebno ističe dizajn i audio sustav. Odličan ekran, vrlo brzi mediatek procesor i baterija velikog kapaciteta a ukupnu sliku tek pomalo kvari kamera koja ne ostavlja poseban dojam. S cijenom od oko 1500Kn i hardverom koji je na domak najboljim flagship uređajima predstavlja idealnog kandidata za best buy mobilni uređaj