Kineski laboratoriji iTest i Morlab su nedavno izvršili testiranje SAR vrijednosti za 11 popularnijih mobilnih uređaja na kineskom tržištu, uglavnom poznatih i domaćim ljubiteljima mobilne tehnologije. Zahtjevni postupak testiranja je trajao 40 dana, a opis i rezultate testova predstavljamo u nastavku teksta.
Što je SAR?
SAR je kratica za Specific Absorption Rate (hrv. specifična razina upijanja) i zapravo je pokazatelj količine zračenja kojem je izloženo ljudsko tkivo za vrijeme upotrebe mobilnog uređaja. Veća SAR vrijednost predstavlja veću izloženost elektromagnetskom zračenju.
Jedinica za SAR je W/kg, odnosno snaga zračenja po jedinici mase izloženog tkiva osobe koja koristi mobilni uređaj. Postoje dva standarda – europski mjeri SAR vrijednost po 10g tkiva i postavlja graničnu vrijednost na 2.0W/kg. Mjerenje se vrši za izloženost u trajanju od 6 minuta. SAD, Kanada, Australija i Bolivija dopuštaju SAR vrijednost do 1.6W/kg, ali po 1g tkiva.
Testovi
Na slici je prikazana mjerna sonda prije uranjanja u fluid koji oponaša ljudsko tkivo izloženo elektromagnetskom zračenju. Na gornjem i donjem kraju slike je uočljiv ljudski profil, odnosno pozicije za mjerenje zračenja u području glave, a u sredini je dio koji će poslužti za mjerenja zračenja na tijelo. Ispod modela – posude sa fluidom nalazi se mobilni uređaj – predmet testiranja. Fluid ima dielektrička svojstva ljudskog tkiva, odnosno tkiva glave. U obzir su uzeti i drugi parametri, npr. razlike u gustoći tkiva glave. Testiranje je izvršeno u kontroliranom okolišu.
Robotska ruka, upravljana posebnim računalnim programom, ima na svom kraju mjernu sondu koja se pomiče u prostoru oko referentne točke unutar modela glave i mjeri zračenje mobitela. Mobitel je za to vrijeme uključen i emitira radio valove u maksimalnom (certificirane vrijednosti) intenzitetu. Postupak skeniranja mjeri jakost električnog polja unutar modela. Izmjerene podatke računalo pretvara u SAR vrijednosti koje se zatim prikazuju u 3D modelu zračenja.
Izvršena su mjerenja za različite položaje mobilnog uređaja i zasebna mjerenja za lijevu i desnu stranu glave. Na prvi pogled izgleda logično da je zračenje mobitela jednako pri upotrebi na lijevom i desnom uhu ali ako je 2G/3G antena pomaknuta dalje od uzdužne osi mobitela, pri postavljanju na jedno uho će biti bliža oku a na drugom uhu – odnosno stražnjem dijelu glave. Većina mobitela ima ovakav, asimetričan položaj antene.
Izmjerene su SAR vrijednosti za GSM frekvencije – 900MHz i 1800MHz, kao i za UMTS (WCDMA) u 2100MHz frekventnom pojasu i ne prelaze limit – po europskom standardu od 2.0W/kg (10g)
Rezultati mjerenja
U Kini je obaveza testiranja SAR vrijednosti za proizvođače uvedena tek 2011. godine i od tada nije moguće da se na kineskom tržištu pojavi atestirani mobilni uređaj čije je zračenje iznad SAR vrijednosti od 2.0W/kg. Danas je industrija kompletno prilagođena ovom zahtjevu – počevši od 2G/3G/4G čipa do mobilne antene i PBC-ova čiji dizajn automatski uključuje niske razine zračenja.
U članku se donosi preporuka za one koji su zabrinuti zbog anomalija polja zračenja, odnosno ekstremnih vrijednosti zračenja na određenim pozicijama i utjecaju držanja mobitela u specifičnom položaju. Prenosimo: prije je bio običaj da projektanti mobilnih uređaja postavljaju antenu, koja je dio mobitela s najvećim intenzitetom zračenja, u gornji dio mobitela, blizu slušalice/zvučnika. Budući da takav dizajn dovodi do najveće izloženosti glave zračenju, sada većina mobitela ima antenu u donjem dijelu. Savjet je, dakle, da se donji dio mobitela odmakne od obraza prilikom razgovora.
SAR vrijednosti u tablicama su u maksimalnom iznosu, a u stvarnosti su brojke manje jer se maksimum zračenja događa prilikom uspostave poziva, a nakon toga se smanjuje.