Da bi vam pomogli u odabiru baš “onog pravog” kineskog mobitela, predstavljamo par mjerodavnih izvora koji otkrivaju koji su trenutno mobilni uređaji najpopularniji u Kini.
Zašto u Kini? Odgovaramo protupitanjem – a gdje drugdje? Teško je na osnovu iskustava hrvatskih vlasnika kineskih mobitela steći pravi dojam o kvaliteti određenog uređaja. Ne da im ne treba vjerovati nego je takvih izvora na internetu premalo. Par recenzija koje znaju biti pristrane i nekoliko komentara vlasnika na par hrvatskih i srpskih foruma. Više informacija se može naći na španjolskim i ruskim forumima te na, nešto pristupačnijim, forumima XDA i Modaco.
Popularnost nekog mobitela na navedenim lokacijama najviše ovisi o članovima koji osiguravaju softversku podršku odnosno prilagodbe operativnih sustava za pojedini mobitel i tako privuku pažnju potencijalnih kupaca.
Drugačiji pristup u traženju najpovoljnijeg uređaja bi mogao biti puno djelotvorniji. Kinezi zacijelo bolje poznaju svoje proizvođače i njihove proizvode od stranaca koji teško mogu probiti jezičnu barijeru i doći do pravih informacija.
Odabrali smo par izvora koji nam otkrivaju koji su mobiteli aktualni i koji se prodaju u najvećim količinama. Taobao i JD (Jingdong) su dva najveća kineska trgovinska portala a Zol je najveći kineski IT portal. Za pregled stranica koristite preglednik Chrome koji nudi prijevod s kineskog ili uslugu Google translate.
Kineske Top liste mobitela:
JingDong top lista prema broju prodanih proizvoda (WCDMA, 500-1000 yuana / 80-160 USD)
(vjerojatno mjesečna ili tjedna jer su zastupljeni noviji modeli)
TaoBao tjedna top lista s brojevima prodanih primjeraka
Zol top lista mobitela od 500-1000 yuana (80-160 USD)
Kad pronađete interesantan model – potražite ga u specijaliziranim trgovinama
Kratki rječnik kineskih brendova mobitela:
- Asocijacija / Association = Lenovo / LePhone
- Dobro Domene / Good Domain = Jiayu
- Proso / Millet = Xiaomi
- Kvalitet Riže / Quality Rice = Umi
- Svjež / Cool = Coolpad
- Zhuopu = Zopo
- Paprike / Peppers = Chili Pepper
- Nikai En = Neken
- Gljive / Mushrooms = Mogu
- Jin = Gionee
- Ou Sheng = iOcean
- Shenzhou = Hasee
Varijante naziva brendova:
- Amagatarai = K-Touch (pod brend je Nibiru)
- Kivu = G’Five
- Bee = Goophone
TCL je u Europi poznat kao Alcatel
Par napomena:
Pri traženju kandidata za kupovinu potrebno je odabrati uređaje s oznakom WCDMA ili China Unicom. Ostali u specifikacijama imaju kinesku 3G mrežu TD-SCDMA ili, rijetko, CDMA i neće moći koristiti funkciju brzog interneta u Hrvatskoj i drugdje u Europi i okolici.
Izmjena (04.05.2014.)
Na osnovu podataka iz navednih izvora predstavljamo Top listu originalnih kineskih mobitela (140 – 180 USD)