Kineski mobiteli, tableti i gadgeti » Mobiteli » Jiayu G4 (Basic) – Recenzija
Jiayu G4 featured

Jiayu G4 (Basic) – Recenzija

Jiayu G4 Basic
GENERALNO
ProizvođačJiayu
ModelG4 Basic
Datum izlaskaVeljača 2013.
EKRAN
Veličina4.7 inča
Rezolucija1280 x 720 px
ZaštitaGorilla Glass 2
OstaloHD IPS, 312 ppi
ZNAČAJKE
OSAndroid 4.2.1 Jelly Bean
ChipsetMediaTek MTK6589T
GPUPowerVR SGX 544
RAM1 GB
Baterija3000mAh
Ostalo
KAMERA
Stražnja kamera13MP
Značajke
Video720p
Prednja kamera3MP
MEMORIJA
Interna4GB
SD karticada, microSD do 64GB
POVEZIVANJE
Dual-simDa, standardni i micro-sim (samo micro-sim podržava 3G)
WCDMA/UMTS (3G)2100MHz
GSM (2G)850/900/1800/1900MHz
OstaloWiFi 802.11 a/b/g/n, WiFi Hotspot, WiFi direct, GPS, Bluetooth, USB on-the-go
TIJELO
Dimenzije (mm)133 x 65 x 10 mm
Masa (g)159g
BojaCrna, bijela
INFO O KUPNJI
RecenzijaJiayu G4 recenzija
Cijena1600kn-1900kn
Gdje kupitiPopis trgovina

Nakon 2 tjedna druženja s Jiayu G4 kineskim smartphoneom, došlo je vrijeme da napišem svoje dojmove i podijelim svoje iskustvo sa svima vama koji ste čekali još od kad smo najavili ovu recenziju.

Inače posjedujem iPhone 4S koji je poprilično manji od ovog Jiayu-a, a s druge strane Jiayu, za razliku od iPhone-a, pokreće Android OS, tako da je promjena bila znatna, a s tim moje iskustvo još zanimljivije.

O uređaju

Jiayu G4 Basic dolazi s 1GB RAM-a te 4GB ROM memorije odnosno prostora na disku. Postoji i Advanced verzija koja dolazi s 2GB RAM-a te 32GB ROM-a. Mi smo dobili na testiranje Basic verziju, ali svakako preporučujemo Advanced verziju jer je razlika u cijeni svega 300-400 kuna.

Osim toga, uređaj dolazi u dvije boje, crnoj i bijeloj, a kao što vidite mi smo imali priliku družiti se s crnim, koji po mom mišljenju izgleda ljepše.

Još treba istaknuti 4-jezgreni processor od 1.5GHz, bateriju od 3000mAh te kameru od 13MP. Za detaljnije specifikacije pogledajte tablicu na vrhu članka.

Pakiranje i dodatna oprema

Jiayu G4 dolazi u malenoj kutiji koja ne nudi previše opreme, u principu imate samo mobitel i USB punjač (koji vam omogućuje i spajanje mobitela na kompjuter u svrhu prebacivanja podataka) i to je sve. Dobavljač se potrudio ubaciti besplatnu zaštitnu futrolu (gumenu) što je odlično jer je ne morate kupovati zasebno. Voljeli bi da smo u paketu još dobili i slušalice, ali s obzirom da ih većina ljudi danas već ima (na mobitelu je standardni 3.5mm utor), možemo to zanemariti.

Uz garanciju koja traje godinu dana, dobiju se i upute za korištenje na hrvatskom jeziku.

Jiayu G4 kutija
 

Dizajn i kvaliteta izrade

Prvi komentar moje djevojke kad sam joj pokazao Jiayu je bio, wow, izgleda kao iPhone. I stvarno, kada ga gledate s prednje strane kad je ugašen ekran, zaista izgleda kao iPhone 5. odnosno kao veća verzija iPhone-a 4S.

Jiayu G4 vs iPhone 4S
Jiayu G4 vs. iPhone 4S

Sam dizajn je stvar ukusa, meni se osobno dopada vizualno. Iako je malo deblji (10mm), lijepo leži u ruci, a k tome pridonosi i sama težina uređaja (159g) koja je taman, nije ni prelagan poput npr. nekih Samsunga, a nije ni pretežak da bi smetalo.

Ovaj Jiayu G4 je došao u crnoj boji, s prednje strane je onako sjajna crna, koja djelomično pokriva i srednji okvir mobitela, dok je poklopac malo svijetlije nijanse crne (netko će reći tamno sive). Sam stražnji dio mobitela, odnosno poklopac, je plastičan, gladak na dodir i daje dojam kao da je od neke mješavine plastike i gume. Lagano se skida i kvalitetan je, te nema nikakvog praznog hoda, škripanja, mrdanja ili sl.

Na prednjoj strani imamo ekran od 4.7 inča, ispod kojeg se nalaze 3 kapacitivne tipke (settings, home i back) koje su u ravnini s ekranom, nisu fizički uzdignute, a označene su samo ikonama koje nažalost nemaju pozadinsko osvjetljenje, već su tamno sive boje tako da ih je teško uočiti (samo korištenje istih zahtjeva privikavanje, pogotovo u mraku kada se uopće ne vide).

Na dnu imamo mini-USB utor za punjenje mobitela odnosno spajanje na druge uređaje, s gornje strane se nalazi 3.5mm utor za slušalice, s lijeve strane se nalaze tipke za glasnoću, a na desnoj strani su tipke za zaključavanje/otključavanje mobitela odnosno za gašenje. Tipke koje se nalaze s lijeve i desne strane su praktične, nisu pretvrde niti se teško priviknuti na njih, dok se ipak malo teže koriste kada je smartphone u futroli.

Ekran

Ekran Jiayu-a G4 je jedan od njegovih najboljih aduta. 312 PPI retina zaslon, rezolucije 1280 x 720 px, veličine 4.7 inča s Gorilla Glass 2 zaštitom, 16M boja, rađen u IPS tehnologiji. Pri korištenju zaista izgleda fenomenalno, boje izgledaju odlično, ne vide se nikakvi pikseli čak ni izbliza i u rangu je s najboljim mobilnim ekranima današnjice.

Jedino što sam primjetio, što vjerujem većina korisnika ne bi, je odaziv na dodir ekrana, kao da kasni milisekundu, što se ne vidi pri normalnom korištenju već u pojedinim igricama kada prijeđete prstom prema lijevo/desno kao da ne uhvati na vrijeme uvijek (npr. u igrici TempleRun 2). Kasnije sam shvatio da je to više stvar osobne procjene, odnosno privikavanja na ekran (nakon par puta kada skužite na koji način zaslon “diše” više ni ne idete za time).

Postoji i opcija kalibriranja “touch screena” koju nažalost nisam mogao konfigurirati (detaljnije ispod pod “Problemi”), već bi dobio neku obavijest da je ta opcija prestala raditi. Da sam to uspio srediti vjerojatno ne bi bilo nikakvih problema.

Jiayu G4 - Ekran

Baterija

Uz ekran, definitivno najbolja značajka ovog uređaja je njegova baterija od čak 3000mAh. Tako veliku bateriju (što objašnjava i malo veću debljinu uređaja) imaju rijetki uređaji i svakako je olakšanje kada znate da ne morate mobitel puniti svaku večer.

Kada ga napunite na 100%, baterija će vam garantirano izdržati 24 sata iznadprosječne upotrebe (igranje igrica, internet cijeli dan, par poziva dnevno, slanje poruka, instant messengeri i sl.). Ako niste toliko ludi za aplikacijama i ne koristite mobitel prečesto, vjerujem da može izdržati i dan i pol. A ako optimizirate malo jačinu svjetlosti, redovito gasite aplikacije u pozadini, možda skinete neku aplikaciju za optimizaciju baterije mogli bi dogurati i do 2 dana do idućeg punjenja, a možda i duže.

Kako je baterija poveća i samo punjenje traje duže, tako da računate da od potpuno praznog uređaja do 100% punog će vam trebati jedno 3h punjenja.

WiFi, 3G, GSM i GPS

Jiayu G4 dolazi s dual sim utorima za kartice, jedan utor je za sim karticu standardne veličine, dok je drugi micro-sim. Kako imam micro-sim tu sam i koristio, ali nažalost na njoj ne hvata 3G. Tako da ako želite koristiti 3G na ovom mobitelu imajte na umu da će vam trebati sim kartica standardne/normalne veličine.

3G sam testirao samo s drugom karticom i radi sve normalno, nije bilo nikakvih problema niti gubljenja signala. Živim u okolici Opatije/Rijeke gdje je pokrivenost 3G signalom dobra. Kako bi se snašao u slabije pokrivenim dijelovima Hrvatske ne mogu reći jer nisam ni probao, a ako vi jeste – recite nam u komentarima.

GPS sam isprobao također na kratko i funkcionira normalno, a i po onome što sam vidio na drugim recenzijama, Jiayu G4 tu nema nikakvih problema.

Ono što me najviše oduševilo je WiFi prijemnik koji je natprosječno jak. Sestra mi živi 3 kata iznad mene i sa svojim iPhone-om 4S ne mogu ulovit njen WiFi signal nikako, dok ga Jiayu G4 hvata bez problema. U detaljnim uputstvima za Jiayu G4 (download link na kraju recenzije) piše da hvata WiFi do 100m, mislim da je to malo pretjerivanje, ali u svakom slučaju lovi bolje nego mnogi drugi skuplji mobiteli.

GSM signal je vrlo dobar, pri zvanju i primanju poziva sve radi kako treba, svi su me čuli dobro, ja sam sve čuo dobro, tako da tu nema nikakvih problema.

Kamere

Sa stražnjom kamerom Jiayu-a G4, od 13MP, nisam bio previše oduševljen. Kada čujete 13MP očekujete čuda, ali bi ipak rekao da je to u rangu 8MP. Da se razumijemo, nije kamera loša, samo sam očekivao bolje.

Slikanje osoba i nekih neutralnih boja pri normalnom svijetlu ispada prilično kvalitetno. U ne tako idealnim uvjetima gdje su žarke boje u pitanju i sjajni objekti u fokusu, već se vidi, konkretno u mom slučaju,  da crvena i žuta boja nisu sasvim vjerno prikazane. Napravio sam par fotki izbliza i izdaleka i fokusira bez problema u 99% slučajeva, dok je ponekad ipak bolje dotaknuti prstom ekran i dati mu do znanja gdje da fokusira fotografiju.

Pri normalnom danjem svijetlu fotke ispadaju dobro, dok u mračnijim uvjetima ispadaju malo zrnato.

Kažu da slika govori više od tisuću riječi pa najbolje da se uvjerite sami i pogledate fotografije ispod.

*Pri fotografiranju su korištene defaultne postavke kamere. Slike su umanjene.

Prednja kamera od 3MP je odlična za video pozive, dok za fotkanje ipak predlažemo da koristite stražnju kameru.

Što se tiče videa, zaista izgleda solidno. Snima se pri rezoluciji od 720p uz frekvenciju od 30 fps-a i tu nemam zamjerki.

Najveća mana, čiji uzrok mi ni dan danas nije jasan, je da ne možete koristiti kameru ako ne ubacite prije toga memorijsku microSD karticu u mobitel (?). Zato napomena svima koji ga misle kupiti, ako nemate memorijsku karticu svakako je kupite zajedno s mobitelom, trebati će vam.

Još jedan problem koji mi se znao dogoditi tu i tamo je blokiranje aplikacije koja upravlja kamerom. Ne svaki put, ali kad bi se to dogodilo jedino rješenje koje bi pomoglo je da reboot-am mobitel (detaljnije u dijelu “Problemi” na kraju recenzije).

Zvučnici

Zvučnici na Jiayu G4, koji se nalaze na stražnjoj strani mobitela, su normalne jačine i čistog zvuka, za moj ukus bi mogli biti malo i jači. Zvuk notifikacije i zvona je, čini mi se, glasniji nego npr. zvuk muzike kad slušate nešto preko YouTube aplikacije.

Software i aplikacije

Jiayu G4 dolazi sa standardnom Android verzijom 4.2.1. Jelly Bean uz predinstalirani Google PlayStore tako da možete odmah skidati omiljene aplikacije.

Mobitel nema sučelje na hrvatskom jeziku, ali zato podržava hrvatsku tipkovnicu.

Testovi

Jiayu G4 sam podvrgnuo mnogim testovima od kojih je svima najpoznatiji Antutu, gdje je Jiayu postigao odličnih 16867 bodova, tik ispod Samsung Galaxy S3, a više od Google Nexus 4.

Probao sam i razne igrice na njemu, sve su se pokretale i funkcionirale bez ikakvih problema, od jednostavnih do zahtjevnijih. Nije ni čudno s obzirom na rezultate testiranja iznad. Jiayu G4 Advanced verzija s 2GB vjerojatno pruža još bolje performanse.

Problemi i njihovo rješenje

Moja prva recenzija za Telekinezu i odmah peh. Nakon otprilike pola sata korištenja primjetio sam da nešto nije u redu s ekranom. Naime, vidi se nekakva sjena na ekranu, kada se gleda pod određenim kutom, na bijeloj podlozi (pogledajte na slici ispod). Odmah sam kontaktirao MagazinRS, trgovinu koja nam je ustupila uređaj na testiranje i rekli su da je to očigledno neka greška te da će mobitel povući iz prodaje, odnosno, da sam kupac, mobitel bi mi zamijenili s novim.

Drugi problem koji sam vidio nakon otprilike tjedan dana je “kvarenje” slova pri korištenju aplikacija u kojima se koristi tipkovnica, npr. Viber ili Gmail aplikacija, gdje se određeni dio slova/brojeva djelomično izbrisao (prikaz na slici ispod). Nakon restartanja (reboota) mobitela problem je nestao.

Treći problem koji sam već spomenuo je onaj s kamerom, aplikacija kamere ponekad nije radila. Pojavio bi se ekran s opcijama kamere ali bi sve bilo sivo, kao da ste prekrili s nečim leću kamere. To sam riješavao gašenjem/paljenjem mobitela.

Četvrti problem je bila nemogućnost pristupa odnosno konfiguracije određenih postavki mobitela, što mi se dogodilo pri pokušaju kalibriranja zaslona za dodir.

Očito je da sam naletio na defektan uređaj, ja bih to nazvao lošom srećom, ali pozitivno u svemu tome je da kupnjom uređaja dobivate jamstvo koje će vam omogućiti da zamijenite uređaj bez problema ukoliko vas snađu problemi poput mojih. Zato je bitno informirati se dobro od koga kupujete, imate li jamstvo, na koliko vremena i za što točno. Ovakve stvari se ionako događaju jednom u tisuću slučajeva, isto kao i kod ostalih poznatijih brendova poput Apple-a i Samsunga. Jedina prava boljka ovog uređaja je bio defektan ekran, ostali manji problemi su rješivi i nadogradnjom software-a ili popravkom/zamjenom urađaja dok vam je pod garancijom.

Zaključak

Usprkos navedenim problemima, odluku o kvaliteti uređaja ćemo donijeti ne uzimajući u obzir višu silu i peh koji smo imali sa samim uređajem. Jiayu G4 je jedan izvrstan smartphone, odličnog ekrana, baterije te wifi prijemnika, solidne kamere i zvučnika, uz 1GB RAM-a te odličan quad-core procesor od 1.5GHz. Cijena od 1890kn svakako nije prevelika za ovaj mobitel, imajući na umu sve iznad navedeno te da dobijate dual sim uređaj koji je otključan na sve mreže i niste vezani pretplatom niti za jednog operatera.

*Uređaj ustupio MagazinRS

*Jiayu G4 upute za korisnika na engleskom (.doc) – Download

Nakon 2 tjedna druženja s Jiayu G4 kineskim smartphoneom, došlo je vrijeme da napišem svoje dojmove i podijelim svoje iskustvo sa svima vama koji ste čekali još od kad smo najavili ovu recenziju. Inače posjedujem iPhone 4S koji je poprilično manji od ovog Jiayu-a, a s druge strane Jiayu, za razliku od iPhone-a, pokreće Android OS, tako da je promjena bila znatna, a s tim moje iskustvo još zanimljivije. O uređaju Jiayu G4 Basic dolazi s 1GB RAM-a te 4GB ROM memorije odnosno prostora na disku. Postoji i Advanced verzija koja dolazi s 2GB RAM-a te 32GB ROM-a. Mi smo…

Review Overview

Kvalitet izrade
Ekran
Kamera
Zvučnici
Baterija
Cijena
Pribor

Vrlo Dobar!

Odličan mobitel dugotrajne baterije, snažnog WiFi prijemnika te retina ekrana kojeg se ne bi posramio ni Apple.

User Rating: 4.05 ( 1 votes)

O autoru Dražen

Dražen Praštalo je bivši vlasnik i osnivatelj TeleKineze, ljubitelj Apple proizvoda, ali i kineske mobilne tehnologije. Kada ne piše za TeleKinezu bavi se web dizajnom i internet marketingom.

Preporučeni članak

OnePlus 3 dolazi sa 6 GB RAM-a?

Sve više flagship uređaja dolazi u više varijanti kako bi kupci lakše odabrali ono što im …

error: Content is protected !!