Specifikacije:
- CPU: 4-jezgreni MTK6582 1.3Ghz
- GPU: Mali400 MP2 dual-core @ 500MHz
- Memorija: 1GB RAM + 4GB ROM
- Ekran: 4.3″ IPS
- Rezolucija: 854×480, OGS, Gorilla Glass 2
- Kamera: stražnja 8MP BSI CMOS, prednja 2MP, LED bljeskalica, Auto-fokus
- Audio: Wolfson audio čip
- Mreža: GSM 850/900/1800/1900MHz; UMTS/WCDMA 900/2100MHz
- SIM: dvije standardne SIM kartice
- GPS: GPS\A-GPS
- Senzori: kompas, gravitacija, blizina, svjetlost
- Ostalo: GPS, WIFI, Bluetooth, FM radio, vanjska memorija do 64GB, OTG
- Baterija: 2200mAh
- OS: Android 4.2.2 JB (Jelly Bean)
- Dimenzije: 125 x 62.9 x 9.9mm
- Masa: 142g
- Boja: bijela, crna
- Cijena: oko 100 USD
Uvod
Prva asocijacija na Jiayu mi je nestrpljivo čekanje potencijalnih kupaca na u to doba pionirski 4-jezgreni model G3 i na još veća iščekivanja oko modela G4 koji je trebao biti jedan od prvih četverojezgrenih mtk smartfona s turbo verzijom procesora i 2GB RAM-a.
Jiayu je tvrtka iz Shenzhena, osnovana 2009. godine. Zapošljava preko 800 djelatnika od kojih 30 radi na odjelu za istraživanje i razvoj. Od 2013. godine tvrtka ima 10 kompletnih proizvodnih linija, dva laboratorija i opremu za kontrolu kvalitete proizvoda. Prvi proizvod tvrtke je bio 3.5″ model G1 a uskoro bi se u prodaji trebao pojaviti model S3 s najnovijim 64-bitnim 8-jezgrenim mediatek procesorom.
G2F je došao u trgovine kao uređaj za nama nesukladnu 3G mrežu – kineski China Mobile. Izlazak “naše” WCDMA verzije smo najavili na TeleKinezi još u veljači ove godine da bi se, po dobrom starom Jiayu običaju, u trgovinama pojavila tek sredinom ljeta.
Ako ste ikada pregledavali kineske stranice u potrazi za mobitelima – engleski prijevod za Jiayu je Good Domain.
Unboxing
G2f dolazi u već pomalo iritantnom (blesavo je da gotovo svi mobiteli dolaze u slično dizajniranim kutijama) eko pakiranju s najosnovnijim sadržajem: mobitel, baterija, uputstvo, jamstveni list, USB kabel i punjač s adapterom). Sva sreća što je USB konektor za mobitele već ustaljeni standard pa je lako doći do novog ili postojećeg punjača jer su kineski adapteri (onaj mali crni kvadar s dva metalna konektora) blagi užas.
Kvalitet izrade i dizajn
Jiayu je i bez ikakvog marketinga u kratkom roku uspio raširiti dobar glas o kvaliteti svojih proizvoda. Bilo je tu i felera, poput pogreške na ekranima u seriji modela G3 ali sam do sada na forumima uočio pretežno pozitivne komentare o Jiayu hardveru gdje ni G2f nije iznimka a ono što najviše upada u oči je metalno (nerđajući čelik) tijelo mobitela odnosno metalni okvir presvučen crnim lakom. Mobitel je kompaktan i ništa na njemu ne “pleše” niti škripi prilikom jačeg pritiska.
Osim metalnog kućišta, još jedna karakteristika pretvara ovaj uređaj u ozbiljnog kandidata za kupovinu. Iako sa cijenom od 100USD pripada u nižu klasu kineskih smartfona, Jiayu G2f ima ekran s poznatom Gorilla Glass zaštitom koju nemaju ni mnogi skuplji uređaji.
Dizajn je minimalistički i poznat – pomalo je nalik iPhone 4 smartfonu s kojim dijeli oblik te raspored dugmadi i konektora.
Ekran
Kad je Jiayu napokon objavio specifikacije za WCDMA varijantu došlo je do razočarenja kod potencijalnih kupaca jer se proizvođač odlučio za ekran manje rezolucije (480p) u odnosu na HD prethodnika. Iako je rezolucija manja Jiayu je dobro kompenzirao ovaj nedostatak ugradnjom OGS ekrana tako da razlika u kvaliteti prikaza i čitljivosti nije jače izražena. Ekran štiti, kako smo već spomenuli, zaštitni Gorilla Glass 2 sloj. Uniformiranost pojedinih boja je u stvarnosti bolja nego na priloženim fotografijama. Prikaz slike je dobar iz svih kutova i nemam zamjerke na ukupni dojam.
Kamera i zvučnici
Kamera je solidna. Ništa specijalno ali dovoljno dobra za pristojan otisak na foto papiru A5 formata. Video nisam stigao testirati a ono što sam uspio provjeriti je video zapis s pogreškom u rezoluciji, tj. snimka je pri reprodukciji zaokrenuta za 90°. Pretpostavljam da bi rezultat bio uredan s upotrebom drugog softvera.
Zvuk je odličan zahvaljujući Wolfson audio čipu koji je bio ugrađivan u prve serije Samsung Galaxy smartfona. Audio izlaz za slušalice je također dobar iako se ponekad začuje šum pri pokretanju glazbene aplikacije no daljnje preslušavanje je bez greške. Jiayu možete slobodno koristiti i kao diktafon jer audio snimanje daje vrlo dobre rezultate. Vibracija radi bez problema.
Mala galerija fotki snimljenih pod idealnim uvjetima rasvjete:
Ispod je i par primjera za fotografiju s bljeskalicom (potpuni mrak, noćni mod), makro snimku pri slabom osvjetljenju i noćnu snimku s automatskim postavkama:
Fotografije su umanjene, pretežno na visinu od 1000 piksela, bez izrezivanja i editiranja.
Testovi
Rezultati poznatih aplikacija za testiranje performansi mobilnih uređaja:
- Antutu: 20924
- Passmark: 2247
- Quadrant Standard: 7129
- Vellamo Browser: 1607
- Vellamo Multicore: 1314
- Vellamo Metal: 783
- 3D Mark – Ice Storm Unlimited: 2901
G2f ima nešto bolji rezultat u Antutu testu nego što je za očekivati od jednog MTK6582 uređaja što može zahvaliti manjem ekranu i rezoluciji. Vellamo Multicore i Metal benchmark ga stavljaju u rang uređaja poput Moto G i Nexus 4, koje dijelom čak i nadmašuje. Prilikom zahtjevnog 3DMark testa temperatura ne prelazi 35°. Igre nisam testirao ali G2F će vjerojatno pokazati rezultat sličan brojnim MTK6582 uređajima.
GPS, 2G/3G, WiFi i senzori
GPS nije radio iz prve ali uz malu pomoć programa FasterGPS s Google Playa se spojio na satelite nakon minut i pol. Zatim sam resetirao mobitel i isključio 3G mrežu i WiFi a nakon toga je zaključao položaj za svega 17 sekunda uz preciznost od 5m. Nije loše.
Kompas je sasvim neupotrebljiv. WiFi se uredno spaja na router i ne gubi vezu. Signal je dovoljno snažan da, što uvijek testiram na istom mjestu u stanu, bez problema drži vezu i prolazi kroz dva betonska zida na 10m udaljenosti od rutera. Telefonija i podatkovni prijenos funkcioniraju bez greške u oba smjera.
Softver
Iako je kinez po ocu i majci, Jiayu G2f za divno čudo pokreće standardni Google sustav, poznati AOSP. Tu je i set Google aplikacija pa nije potrebno odmah pretraživati internet u potrazi za softverskim alatima koji bi riješili nedostatak popularnih aplikacija. Ako pak imate potrebu za root pristupom i želite napraviti sigurnosnu kopiju sustava, na raspolaganju su Framaroot 1.93, alat MobileUncle i Carliv Touch Recovery. Sustav funkcionira uredno s oko 50% zauzeća radne memorije. G2F nema ozbiljniju softversku podršku proizvođača pa vlasnicima jedino preostaje oslonac na forume 4PDA i Androidiani te na Jiayu forum. Ako planirate koristiti softver s Jiayu foruma obratite pažnju na to da se najveći dio tema odnosi na TDSCDMA (kinesku) verziju mobitela.
Baterija
Kapacitet baterije od 2200mAh je prilično iznad prosjeka za mobitele u ovoj klasi i s ovim procesorom pa možemo reći da je i to jedna od pozitivnih karakteristika ovog uređaja. Vaga je pokazala 45g što bi po empirijskim saznanjima odgovaralo deklariranom kapacitetu.
Ovo napominjem jer je lažno deklariranje kapaciteta omiljena praksa manjih proizvođača kineskih mobitela, naročito prisutna kod izvoznih marki (oni uređaji koji su ugl. namijenjeni EU tržištu i ne možete ih kupiti u Kini). Nisam stigao provjeriti iznos trajanja uključenog ekrana pri jednom pražnjenju 100% napunjene baterije jer sam konstantno spajao mobitel na računalo, ali odokativna procjena je oko 4 sata. Moram priznati da sam očekivao i više od 5 sati.
Par napomena:
Ovaj smartfon je još jedan u nizu povoljno ocijenjenih kineskih mobilnih uređaja na našim stranicama. Razlog za ovako dobru prolaznost je jednostavan – za recenzije sam i birao smartfone od kojih sam puno očekivao :). Zašto bi gnjavio vas i sebe s nečim za što, prema informacijama koje imam, unaprijed pretpostavljam da će me razočarati? 🙂
Svi testovi i rad sustava te pojedinih njegovih komponenti se odnose na firmware uređaja u verziji G2FW-20140924-W-R-CN-V0.2.5
Review Overview
Kvalitet izrade
Ekran
Kamera
Zvučnici
Baterija
Cijena
Pribor
Dobar!
U vrijeme kad mobiteli "tacne" postaju sve popularniji ovaj 4.3" mališ predstavlja pravo osvježenje. Metalni okvir mobitela, Wolfson audio, solidna baterija i Gorilla Glass zaštita u paketu za samo 750Kn je prilika koja se ne propušta. Od primjedbi tu su problem s videom, softverska podrška proizvođača i OS koji nije najštedljiviji s baterijom.