Kineski mobiteli, tableti i gadgeti » Mobiteli » Huawei Mate S – Recenzija

Huawei Mate S – Recenzija

Specifikacije:

  • Model: Huawei Mate S / CRR-L09
  • Na tržištu: 9/2015 (Kina)
  • CPU: 8-jezgreni Hisilicon Kirin 935, (4*2.2GHz + 4*1.5GHz), 64-bit
  • GPUMali-T628
  • Memorija: ROM: 32GB/64GB/128GB (ovisno o tržištu): RAM: 3GB
  • Ekran: 5.5″, AMOLED, ON-CELL, FHD, Gorilla Glass, 2.5D, Smart Pressure *, Knuckle 2.0
  • Kamera: 13MP OIS RGBW Sony IMX278 s dual-tone LED bljeskalicom + 8MP FF BSI
  • Mreža: FDD LTE: B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B17/B18/B19/B20/B25/B26/B28
    UMTS: 850/900/AWS/1900/2100 MHz (B19/B8/B6/B5/B4/B2/B1)
    GSM: 850/900/1800/1900 MHz
  • SIM: Nano SIM (utor za SIM karticu ima i dodatno ležište za memorijsku karticu, vidi u tekstu)
  • Povezivost: Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n, 2.4G, USB2.0, NFC
  • Navigacija: GPS, AGPS, GLONASS, Beidou
  • Senzori: Akcelerometar, kompas, žiroskop, ALS, blizina, HALL
  • Baterija: 2700mAh
  • Dimenzije: 149.8 x 75.3 x 7.2mm
  • Masa: 156g (s baterijom)
  • Boja:  Luxurious Gold, Titanium Grey, Mystic Champagne, Rose Gold
  • OS: Android 5.1 + EMUI 3.1
  • Ostalo: Senzor otiska prsta – Fingerprint 2.0
  • Cijena: 600 – 700 USD (ovisno o tržištu)

*Samo za Luxury Edition verziju mobitela (sa 128GB interne memorije)

Izvor

Uvod

Prvi dojam nakon uključenja mobitela je bio pomalo stresan, naime pojavila se obavijest o tome kako nije moguće koristiti uređaj bez prijave na račun prethodnog vlasnika, tj trgovine koja nam je poslala smartfon na recenziju. Uz malu pomoć google pretraživača riješenje problema je bilo jednostavno – dovoljan je bio hack u kojem se unutar tipkovnice za unos zaporke moglo doći do njenih postavki i poveznice na Swype stranicu. Dalje je bilo lako, samo skinuti apk nekog launchera, pokrenuti ga i ući u postavke Huawei OS-a gdje se uključi OEM unlock.

Huawei Mate S je službeno predstavljen na IFA sajmu potrošačke elektronike u Berlinu na jesen 2015. godine. Dizajnom je sličan uređaju Mate 7 s ali s oštrijim rubovima na 5.5-inčnom AMOLED ekranu (2.5D), zaštićenom Gorilla Glass slojem četvrte generacije, te metalnim unibody tijelom debljine svega 7.2mm. Najveća atrakcija ovog proizvoda bila je premijerna Force Touch tehnologija gdje uređaj osim samog dodira ekrana prepoznaje i njegov intenzitet a dodatno je zanimljiva zbog toga što je njena premijera očekivana tek na mobitelu iPhone 6s. Apple je zakasnio s predstavljanjem tehnologije koja je trebala biti najveća atrakcija novog mobitela i kojom možemo mjeriti masu predmeta postavljenog na površinu ekrana.

Force Touch se nakon prvobitne najave pretvorio u Smart-Pressure i postao dostupan isključivo kupcima Luxury Edition verzije uređaja sa 128GB interne memorije, a kojeg ćete teško pronaći u trgovinama po cijeni nižoj od 650€.

Osim modela CRR-L09 kojeg predstavljamo na recenziji postoji i CRR-UL00 koji ima podršku za dvije SIM kartice.

Unboxing

Mate S dolazi u luksuznom pakiranju u mat crnoj kutiji nešto većih dimenzija. Jedina vanserijska stavka u kutiji su Huawei slušalice a punjač za mobitel je izrađen po standardu za EU utičnice.

Kvalitet izrade i dizajn

Kvalitet izrade i dizajn su proporcionalni cijeni – vrhunski. Mobitel je tanak ali zbog metalnog tijela lako “bježi” iz ruke pa je obavezna upotreba maske. Kako je riječ o najpoznatijem kineskom brendu, izbor je zaštite / ukrasa za mobitel je poveći. Stakleni rubovi ekrana su u 2.5D izvedbi (zaobljeni) a metalni rub tijela mobitela je nešto oštriji nego što bi očekivali. Obje tipke su na desnoj strani, na dnu su USB konektor i, unatoč dvostrukom otvoru, samo jedan zvučnik dok je unutar drugog otvora skriven mikrofon. Na vrhu je drugi mikrofon (za redukciju šuma) i otvor za konektor slušalica. Na poleđini su standardna kamera i bljeskalica a nešto niže je modul za prepoznavanje otiska prsta.

 

Ekran

Ekran je gotovo savršen za što je zaslužna AMOLED tehnologija – boje su življe, detalji bolje osvijetljeni a crna boja “crnija”. Kapacitivna dugmad se nalazi unutar ekrana ali je pri pregledavanju fotografija ili video zapisa ovaj iskorišten u punoj mjeri:

Mate S Tipke

Površina ekrana pokriva preko 74% prednje plohe mobitela. U postavkama sustava je moguće podesiti uključenje ekrana na više načina, npr tapkanjem a aplikacije se mogu pokretati ispisivanjem znakova. Moguće je mijenjati i prikaz boja – toplije ili hladnije nijanse.

Kamera i zvučnici

Kamera ima 13MP Sony IMX278 RGBW CMOS senzor koji bi trebao biti bolji od vrlo popularnog prethodnika IMX214. Da li je bolji – možemo vidjeti u sljedećim usporednim primjerima s mobitelom LeTV x600:

Na slici iznad je LeTV desno a dolje možemo vidjeti i detalj s gornje fotografije, u originalnoj veličini:

Mate-S-vs-LeTV-x600

Upada u oči znatno bolja osvijetljenost fotografije snimljene huaweijem, bolja reprodukcija boja i nešto slabija oštrina nego na LeTV fotki gdje je ima i viška.

Još jedan primjer pri nešto slabijoj rasvjeti:

Ovdje je Huawei na lijevoj strani, s primjetno istaknutom žutom nijansom. LeTV ovdje ima bolju reprodukciju boja.

Par izdvojenih detalja s gornjih fotografija (Huawei je na usporednim fotografijama lijevo i dolje):

Mate-S-vs-LeTV-x600

Mate-S-vs-LeTV-x600

Noćne snimke:

Sve fotografije su snimljene sa automatskim postavkama.

Aplikacija za kameru ima brojna podešavanja a prava je šteta što nema jednostavan noćni mod nego opciju Super Night koja daje vrlo dobre rezultate ali nema šanse da bez stativa dobijete jasnu fotografiju. Od ostalih mogućnosti tu su: optička stabilizacija, upravljanje glasom, Capture Smile ,Time Lapse, Light Trails, Beauty, Ultra Snapshot (fotografiranje pri isključenom ekranu), profesionalni mod za kameru itd. Još jedna od zanimljivih opcija je Director Mode u kojoj mobitel glumi Hot Spot a svi mobilni uređaji u toj WiFi mreži snimaju video i prenose stream na matični mobitel čiji vlasnik jednostavno bira čiji će video i u kojoj mjeri postati dio “završnog proizvoda”.

Zvučnici su sasvim dobri. Bas je nešto slabiji dok je reprodukcija zvukova u srednjem i visokom području vrlo dobra i dovoljno snažna. Zvuk sa izlaza za slušalice je odličan. Vibracija je diskretna i sasvim dobro “pogođena”. Mobitel ima i FM prijemnik s prilično osjetljivim tunerom koji “lovi” veliki broj radio postaja. Nažalost, nema RDS opciju. Mikrofon je posebno zanimljiv jer postoje čak tri – jedan na vrhu a dva unutar otvora za “zvučnike”. Bar je tako prikazano na upozorenju pri prvom pokretanju aplikacije za snimanje zvuka. Na probnim snimkama nisam mogao primijetiti razliku između donjih mikrofona ali nije ni toliko bitno jer je audio zapis vrlo kvalitetan.

Testovi

Kirin 935 je čipset kineske tvrtke HiSilicon čiji je vlasnik Huawei i koja je trenutno najveći kineski proizvođač integriranih sklopova. Ovaj procesor možemo pronaći i na drugim Huawei mobitelima, poput Honor 7, Enjoy 5S i P8 Max.

Koliko je brz možemo vidjeti u usporednoj tablici za popularni Antutu gdje su predstavljeni rezultati brzinskih testova trenutno najbržih mobilnih procesora. Ako vam Antutu nije baš po volji, slični su omjeri i kod ostalih testnih aplikacija. Slika dolje je nešto starija pa bi trebalo napomenuti da u novijim mjerenjima Mate S postiže oko 52.000 bodova u Antutu testu dok se MTK6795T (Turbo verzija Helio X10 procesora) nalazi negdje oko 55.000 pa je razlika u brzini ovih procesora gotovo zanemariva.

Kirin 935 Antutu

Kirin 935 koristi big.LITTLE arhitekturu u kojoj su četiri sporije jezgre (1.5GHz) uparene s bržima (2.2GHz) radi smanjenja potrošnje energije. Sporije jezgre se koriste za manje zahtjevne procesorske aktivnosti dok se brže jezgre aktiviraju za intenzivne procesorske zahtjeve (npr video igre).

Rezultati poznatih aplikacija za testiranje performansi mobilnih uređaja:

  • Antutu: 51877
  • Geekbench 3 Single Core: 932
  • Geekbench 3 Multi Core: 3586
  • Vellamo Browser (Chrome): 2149
  • Vellamo Multicore: 1895
  • Vellamo Metal: 1431
  • 3D Mark – Ice Storm Unlimited:   10939
  • 3D Mark – Slingshot: 299

Antutu:

GeekBench 3:

Vellamo:

Vidimo da pri zahtjevnim procesorskim operacijama Kirin 935 ne prelazi temperaturu od 26° celzija što je vrlo pohvalno.

GPS, 2G/3G/4G, WiFi i senzori

Kroz ruke mi je prošlo dosta kineskih mobitela ali ni jedan još nije “vidio” više od jednog kineskog satelita u Beidou sustavu za satelitsko pozicioniranje. Mate S ih vidi čak četiri a na slici dolje se može primijetiti da dobro lovi i ruski sustav GLONASS. GPS modul vrlo brzo zaključava položaj, čak i nakon što nije bio aktivan na dulje vrijeme.

Mate S nudi podršku za čak 16 LTE frekvencija – ako niste svjetski putnik onda ih je bar 13 viška pa nije loša ideja pogasiti ih u inženjerskom meniju mobitela. Mobilna telefonija kao i korištenje podatkovne veze funkcioniraju bez ikakvog problema. U postavkama mobitela je moguće uključiti i Wi-Fi+ opciju koja omogućava kvalitetnije prebacivanje između mobilnih i WiFi mreža.

Na slikama iznad možete vidjeti koji su senzori u mobitelu kao i nazive njihovih proizvođača.

Iako je jedna od glavnih prednosti kineskih mobitela podrška za dvije SIM kartice, model CRR-L09 prima samo jednu i to u nano SIM izvedbi dok je drugi utor predviđen za memorijsku karticu:

Mate S SIM SD

Fingerprint modul je kvalitetno napravljen i moguće je trenutno otključavanje otiskom prsta. Softver podržava pohranu pet različitih otisaka a dodir na senzor može pokrenuti veći broj aplikacija (kamera, poziv, alarm, listanje fotografija). Otključavanje je vrlo precizno a prst može biti postavljen pod bilo kojim kutom.

Mate S ima i NFC modul, često prisutan na uređajima visoke klase.

Softver

Na mobitelu je standardno dobra huawei varijanta androida – EMUI 3.1 (android 5.1.1) a softver mobitela s recenzije ima oznaku CRR-L09C900B131 (CUSTC900D131) i nudi podršku za veliki broj jezika i narječja. Sve na mobitelu funkcionira bez greške (i bio bi red s obzirom na cijenu mobitela) a napominjem da je krcat brojnim, ponekad i egzotičnim opcijama – između ostalog: HDB za konekciju na računalo bez USB debugginga, Voice wakeup, Motion control, Navigation bar, One hand UI, Color correction ili Grey display.

Korisnička podrška

Baterija

Procesor se pokazao kao vrlo štedljiv pa je litij polimer baterija od 2700mAh (za koju sam pretpostavljao da nije dovoljno velika) sasvim dostatna za prosječno dvodnevno korištenje mobitela. Baterija nije izmjenjiva.

Oprema

Na ebayu je moguće pronaći veliki broj zaštitnih i ukrasnih maski, stakala i folija kao i drugog pribora.

Za kraj: prije par dana se pojavila nadogradnja na prvu beta inačicu novog android 6.0 sustava – popularni Marshmallow. Predviđena je upravo za model CRR-L09. Ako ste vlasnik ovog mobitela i željni ste avanture možete je preuzeti ovdje.

(oprezno s nadogradnjom – ne pokušavajte ovo bez prethodnog iskustva i provjere dodatnih izvora informacija)

Detalji nadogradnje:

  • Uređaj: Huawei Mate S
  • Model: CRR-L09
  • Android: v6.0 Marshmallow
  • EMUI: 4.0
  • Firmware: B303
  • Build: CRR-L09C432B303
  • Potrebna prethodna verzija softvera: B145
  • Cust verzija: CUSTC432D001
  • Datum: 3.02.2016
  • Regija: Europa
  • Država: Njemačka
  • Status: Službeni (beta)
  • Tip: Incremental OTA paket
  • Naziv datoteke: update.zip

Postupak:

OTA nadogradnja zahtijeva da je Mate S na verziji softvera B145 s oznakom C432D001.

  1. Skinite OTA paket i preimenujte ga u ‘update.zip’
  2. Kopirati update.zip u ‘dload’ mapu eksterne microSD kartice mobitela
  3. Ako takva mapa ne postoji, kreirajte je
  4. Obavezno napraviti puni backup sustava mobitela prije instalacije
  5. Na kraju, pokrenite aplikaciju Updater na mobitelu i pokrenite Local update.

Uređaj za recenziju je ustupila: abrakadabra.hr. Hvala!

Specifikacije: Model: Huawei Mate S / CRR-L09 Na tržištu: 9/2015 (Kina) CPU: 8-jezgreni Hisilicon Kirin 935, (4*2.2GHz + 4*1.5GHz), 64-bit GPU: Mali-T628 Memorija: ROM: 32GB/64GB/128GB (ovisno o tržištu): RAM: 3GB Ekran: 5.5", AMOLED, ON-CELL, FHD, Gorilla Glass, 2.5D, Smart Pressure *, Knuckle 2.0 Kamera: 13MP OIS RGBW Sony IMX278 s dual-tone LED bljeskalicom + 8MP FF BSI Mreža: FDD LTE: B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B17/B18/B19/B20/B25/B26/B28 UMTS: 850/900/AWS/1900/2100 MHz (B19/B8/B6/B5/B4/B2/B1) GSM: 850/900/1800/1900 MHz SIM: Nano SIM (utor za SIM karticu ima i dodatno ležište za memorijsku karticu, vidi u tekstu) Povezivost: Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n, 2.4G, USB2.0, NFC Navigacija: GPS, AGPS, GLONASS, Beidou Senzori: Akcelerometar, kompas, žiroskop, ALS, blizina, HALL Baterija: 2700mAh Dimenzije: 149.8 x 75.3…

Ocjena

Kvalitet izrade
Zaslon
Kamera
Zvučnici
Baterija
Cijena

Odličan!

Plus: Vrhunske specifikacije • Odličan dizajn i konstrukcija • Vrlo dobra kamera • Veliki broj opcija Minus Visoka cijena • Smart Pressure opcija postoji samo za luksuznu verziju smartfona • Single SIM kartica (model CRR-L09)

User Rating: 4 ( 2 votes)

O autoru Davor

Fan kineske mobilne tehnologije. Tvrdoglav, pristran, ali i upućen u najintimnije tajne dalekoistočnih proizvođača pametnih telefona. Počasni član par kineskih mobilnih foruma i ugledni (po vlastitom svjedočenju) pripadnik domaćih, bratskih, europskih i inih foruma s navedenom tematikom.

Preporučeni članak

Huawei G9 – predstavljanje 4. svibnja

Huawei je vjerojatno najaktivniji kineski proizvođač – svako malo upoznamo novi model. Nakon cijele serije …

error: Content is protected !!