Proizvod je tvrtke Smartisan, malo poznate izvan Kine ali u domovini ima gotovo kultni status što može zahvaliti specifičnom operativnom sustavu Smartisan OS i legendi koja prati osnivača tvrtke. Luo Yonghao je započeo karijeru kao nastavnik engleskog jezika i u tom poslu je ostvario status legende među đacima a kasnije i među internet populacijom kad su snimke njegovih predavanja dospjele na internet. Nakon toga je napustio posao i načinio internet stranicu Bullog.cn koja je bilježila promet od milijun posjeta dnevno. Zbog rasprave bez dlake na jeziku i nepostojanja cenzure na ovoj stranici vlasti su redovito gasile servere a Luo je više puta završio u zatvoru.
Luo Yonghao je postao iznimno popularan u Kini kad je izveo pravi performance u Pekingu prije četiri godine. Nezadovoljan vlastitim Siemens frižiderom, još više izostankom odgovora proizvođača na njegove pritužbe, donio ga je ispred predstavništva Siemensa i razvalio ga čekićem. Čekić je zatim postao logo Smartisana a simbolizira beskompromisni odnos prema manjkavostima dizajna proizvoda. Reklamna kampanja ovog mobitela je privukla i pažnju Xiaomija koji je kopirao dizajn (prema vijestima iz kineskih medija) promotivnih postera za potrebe promocije mobitela Mi4.
U travnju 2012. Luo je pokrenuo proizvodnju smartfona na opće čuđenje jer je bio bez ikakvog iskustva po pitanju mobilnih uređaja. Uskoro je otkrio da između razvoja mobitela i nastave engleskog jezika postoji ogromna razlika. Nakon početnih neuspjeha Luo je zaustavio posao u odjelu za razvoj i istraživanja hardvera i prebacio težište na softversku komponentu. U to vrijeme je za razvoj operativnog sustava imao tek sedam developera od kojih su se samo dvojica bavila androidom. Prva verzija Smartisan OS-a je temeljena na androidu 4.4 i bila je daleko od očekivanog. Učitelj engleskog s napola kuhanim operativnim sustavom postao je predmet sprdnje kolega iz industrije mobilnih uređaja. Međutim, Luo je uspio pridobiti investitore i uskoro je uz sebe imao respektabilnu grupu programera. U drugoj rundi prikupljanja financijskih sredstava tvrtka je primila 180 milijuna USD.
U svibnju 2014. konačno je stigao i prvi Smartisan mobitel. Za predstavljanje modela Smartisan T1 u Pekingu su razgrabljene sve ulaznice u očekivanju konferencije koja će biti na razini učiteljevih popularnih predavanja.
Model T1 je najavljen kao “iPhone tijelo s android sustavom” a dizajnirao ga je studio Ammunition Design Group iz San Franciska čiji je osnivač Robert Brunner, bivši Appleov glavni dizajner. Mobitel je imao u to vrijeme odlične karakteristike (između ostalog i procesor Snapdragon 801) i prodavao se po cijeni od 300 USD u Kini a ni sada, nakon godinu i pol dana, cijena mu ne pada ispod 360 USD.
Iako vrlo popularan, Smartisan T1 nije ostvario očekivane prodajne rezultate jednostavno zbog toga što je bio prvi proizvod mlade kompanije. Tvrtka je sada odlučila ići na drugačiju skupinu korisnika i okrenuti se proizvodnji pristupačnijih mobitela u narodnoj klasi – onoj do 1000 yuana (160 USD). Produkt ovog zaokreta je novi model Hammer Nut U1 (možda bi točniji naziv bio Nut Hammer, tj. čekić za orahe)
Specifikacije:
- Model: Hammer Nut U1
- Na tržištu: 08/2015
- CPU: 8-jezgreni Qualcomm® Snapdragon™ 615 (MSM8939)
- GPU: Adreno™ 405 @550MHz
- Memorija: 2GB RAM + 16/32GB ROM
- Ekran: 5.5-inčni IPS, 1080 x 1920 piksela, Gorilla Glass III
- Kamera: stražnja 13MP blenda f/2.2; prednja 5MP f/2.2
- Mreža: 4G LTE FDD-B1/B3/B7; 3G WCDMA B1/B2/B5/B8; 2G GSM B2/B3/B5/B8
- SIM: Dual SIM (mikro + mikro; utor 1: 2G/3G/4G; utor 2: 2G)
- Bluetooth: BT 4.0
- NFC: Da
- WiFi: 802.11 b / g / n 2,4 GHz
- Navigacija: GPS, AGPS, GLONASS, Beidou
- Senzori: Gravitacija, blizina, svjetlost, žiroskop, kompas
- Baterija: 2900 mAh, izmjenjiva
- Dimenzije: 152,9 x 76.9 x 9.0 mm
- Masa: oko 155 g
- Boja: Crvena, narančasta, žuta, zelena, cijan, plava, ljubičasta
- OS: Smartisan OS 2.0
- Podržani jezici: pojednostavljeni kineski, tradicionalni kineski (Tajvan), engleski, japanski, korejski
- Cijena (Kina): 140 USD (16GB ROM) / 160 USD (32GB ROM)
Osim zanimljivog hardvera ništa manje ne zaostaje ni operativni sustav Smartisan OS 2.0 koji zaslužuje zasebnu temu a koliko je kvalitetan možemo zaključiti i po činjenici da Appleova trgovina iTunes nudi nekoliko Smartisan aplikacija.
Dizajn
Dizajn je neobičan s rebrastom površinom pozadinskog poklopca i dugmetom za uključivanje na vrhu.
Čemu služi kontakt s unutrašnje strane poklopca mobitela? Ako ga želite zamijeniti poklopcem druge boje, mobitel ga prepoznaje i automatski mu prilagođava temu operativnog sustava.
Kamera
Kamera je još jedan detalj po kojem se Hammer Nut U1 razlikuje od konkurencije. Umjesto uobičajenih Sony Exmor ili Samsung kamera, unutra je proizvod korejske tvrtke MCNEX čije su kamere prisutne i na nekim Oppo smartfonima. Kamera ima zasebni procesor za obradu fotografija – Fujitsu Milbeaut Mobile® s Acutelogic 4.0 algoritmom za balans bijele boje i ArcSoft rješenjem za smanjenje šuma u uvjetima slabe rasvjete. U komentarima s kineskih foruma se često ističe da su fotografije načinjene ovom kamerom natprosječno dobre pri slabom osvjetljenju pa se nude i primjeri usporednih fotografija između ovog mobitela i trenutno najpopularnijeg “kineza” Xiaomi Redmi Note 2:
Detalj u 100% veličini:
Fotografije su za ovu cjenovnu klasu vrlo dobre.
Demontaža mobitela
Iako je mobitel na kineskim policama tek oko tjedan dana trgovine VickMall, Merimobiles ili Geekbuying su ga već stavile u ponudu. Prva serija se proizvodi u 50.000 primjeraka.