Nedavno mi je došao u ruke jedan smartfon dovoljno zanimljiv da napišem kraću recenziju. Gome K1 se ističe među mobilnom bratijom u nekoliko detalja vrijednih pažnje. Ima nisku cijenu kao i odličan omjer cijene i kvalitete, naročito kad vidimo da je to trenutno najjeftiniji mobitel na tržištu sa 128GB ROM-a (postoji i model sa 64GB).
Osim ogromnog prostora za pohranu podataka, tu je i respektabilnih 4GB radne memorije što u našim trgovinama nećete lako pronaći na mobitelima s cijenom ispod 1500 Kn. Ovaj GOME K1 nam je ustupljen ljubaznošću provjereno dobre Aliexpress trgovine HK Goldway i njihovog supporta (našeg člana). Cijena uređaja je ukupno 156 USD (975 Kn), bez ikakvih dodatnih troškova.
Specifikacije:
Proizvođač: GOME (BYD Electronic)
Model: K1 (GOME 2016G68A)
CPU: osamjezgreni MediaTek Helio P20 @ 2.3GHz
GPU: Mali-T880
Memorija: 128GB (64GB) ROM + 4GB RAM
Dodatna memorija: Micro SD card (128GB max.)
Kamere: 16MP Samsung S5K3P3SX (f/2.0) + 8MP Omnivision OV8856 + 2MP IR Omnivision OV2281
Bljeskalica: Dvobojni LED
Ekran: 5.2″ (1920×1080, 16:9, 424 PPI), IPS, proizvođač: JDI
Mrežne frekvencije: GSM + 3G/WCDMA (B1/B5/B8) + 4G/LTE (B1/B3/B7)
SIM: Dual SIM (nano), dual standby
Povezivost: WiFi (802.11b, 802.11n, 802.11g), Bluetooth 4.0
Navigacija: A-GPS, GPS, GLONASS
Baterija: 3500mAh s podrškom za brzo punjenje MTK Pump Express 3 (5V @5A), fiksna
Sučelje: Type-C
Boja:
Dimenzije: 145 x 71 x 7.6 mm
Masa: 156 g
Materijal kućišta: Metal
Senzori: Čitač otiska prsta, sken šarenice, žiroskop, gravitacija, svjetlo, blizina
Ostalo: FM Radio, OTG, LED za obavijesti, NXP TFA9890 class-D audio pojačalo
OS: Android 6.0 višejezični (ima hrvatski, srpski i slovenski jezik)
Uvod:
Tvrtka GOME je osnovana prije 30 godina u Pekingu kao trgovina kućanskih električnih uređaja koje danas nudi u preko 1500 vlastitih trgovina razmještenih širom Kine.
Ugodno iznenađenje je da je stvarni proizvođač mobitela tvrtka BDY, nama svakako nepoznata ali riječ je o najvećem proizvođaču električnih vozila na svijetu. Veći je proizvođač baterija i el. vozila od planetarno popularnog Tesle. U Londonu je prije par mjeseci uvedena i četvrta autobusna linija kojom prometuju BYD električni autobusi.
Ni Leonardo Di Caprio se ne srami reklamirati BYD automobil.
Mobitele i to ne bilo koje, proizvodi njena podružnica BYD Electronic koja je vodeći svjetski proizvođač baterija za mobitele i ručne alate. Opskrbljuje baterijama poznata svjetska imena kao što su Nokia, Samsung, MOTO (Motorola), Huawei, ZTE te proizvođače portabl električnih uređaja i alata, npr Bosch i TTI. Kad je o mobitelima riječ, BYD se može pohvaliti dizajnom, proizvodnjom, testiranjem i sklapanjem mobitela za Nokiu, Apple, Samsung, Huawei, HTC…
Sad kad znamo tko stoji iza imena ovog mobitela nije ni čudo da je GOME K1 dobio IF Design (Industrie Forum Design) nagrade – za dizajn mobitela i za dizajn ambalaže.
Kvalitet izrade i dizajn
O dizajnu sve govori (zaslužena) nagrada a kvalitet izrade je stvarno vrhunski. Metalno tijelo i ekran zaobljenih rubova uz idealnu veličinu ekrana od 5.2″ ne ostavljaju mjesta nedoumicama. Na tijelu mobitela nema vijaka i ukupni dojam je sjajan. Nije nikakvo čudo da je dobio gore spomenutu nagradu.
Na lijevoj strani je dugmad za jačinu zvuka a ispod njih dugme za aktivaciju skenera šarenice. Mobitel se gasi i pali prekidačem na desnoj strani. Zvučnik (mono) je smješten na dnu mobitela, na lijevoj strani. Mikrofon je na desnoj strani, skriven u lažnom zvučniku a drugi (redukcija šuma) je na vrhu mobitela. Na vrhu nema standardne utičnice za slušalice nego, kao što je običaj zadnjih godinu dana, sve ide preko Type-C priključka na dnu mobitela. Uz mobitel dolazi adapter tako da nema problema s korištenjem slušalica. Moguće je direktno uključiti CDLA slušalice (LeTV) i uživati u još boljem zvuku.
Ekran
Proizvođač ovog IPS zaslona je poznata japanska tvrtka JDI što dovoljno govori o kvaliteti proizvoda. Ekran je potpuno crn i ne šuška pri kuckanju prstom po površini. Ima oleofobni premaz a pogled iz kuteva (za one koji vire sa strane 🙂 ) je odličan. Nema cloudinga odnosno nema nikakvih mrlja kad postavimo bijelu pozadinu na ekranu. Prikaz boja je vjeran originalu. U donjem dijelu ekrana je skriven senzor za otključavanje otiskom prsta koji funkcionira besprijekorno. U internacionalnoj verziji softvera koja većinom dolazi na mobitelu, navigacijske “tipke” su smještene na dnu (Huawei standard) ekrana što mu smanjuje efektivnu površinu. U video igrama i pri gledanju video sadržaja i slika na raspolaganju je puna površina. Nije moguće isključiti virtualne tipke u postavkama mobitela.
U originalnoj, kineskoj, verziji softvera crne trakice za navigaciju je moguće isključiti i uključiti a navigacija sustavom se standardno vrši preko skrivenog multifunkcijskog soft dugmeta na dnu ekrana.
Kamera i zvučnici
Zvuk je odličan i snažniji je u internac. verziji softvera. Zasluge za kvalitetu idu NXP TFA9890 class-D audio pojačalu koje je prisutno i na poznatijim uređajima, npr na Moto X i Xperia Z3. Zvuk iz zvučnika smještenog na dnu mobitela je prilično glasan i kvalitetan (ipak fali malo basa) i nema izobličenja pri maksimalnom pojačanju. Ni zvuk iz slušalica ne zaostaje u kvaliteti tako da će ljubitelji glazbe imati garantiranu zabavu.
Glavna kamera na poleđini mobitela je solidna 16MP Samsung S5K3P3SX. Za usporedbu, prisutna je i na mobitelu Galaxy A8. Softver kamere podržava i RAW format. Vrlo dobra je u dnevnim uvjetima dok je pri slabom osvjetljenju, recimo, upotrebljiva. Blic donekle popravlja stvar a kako to sve skupa izgleda možete vidjeti na priloženim fotografijama načinjenima ovim mobitelom:
Slike su umanjene a par originala možete pogledati ovdje. U gornjem primjeru makro fotografije vidimo i bokeh efekt – pozadina slike je blago zamućena.
Noćna fotka (ulična rasvjeta) i selfie:
Na prednjici je 8MP kamera Omnivision OV8856 koja daje solidne dnevne selfie fotografije.
Video snimke su dobre pri dobrom osvjetljenju dok je u noćnim prisutan zamjetan pad FPS-a. Primjer dnevnog snimka:
Treba spomenuti i 2MP infracrvenu kameru Omnivision OV2281 koja se nalazi s prednje strane uređaja i zapravo je čitač šarenice oka – još jedna od egzotičnih sigurnosnih opcija otključavanja na modernim mobilnim uređajima.
Mikrofon je solidan, audio snimke su zadovoljavajuće kvalitete.
Testovi
Rezultati poznatih aplikacija za testiranje performansi mobilnih uređaja:
Antutu: 72281 (CPU-34139, GPU-12897, UX-19899, MEM-5346)
Geekbench 4 Single Core: 900 (klasa LG G3, Galaxy S5, Nexus 5)
Geekbench 4 Multi Core: 3782 (klasa Galaxy S6, Xiaomi Mi5, Galaxy Note 4, Nexus 6P)
3D Mark – Ice Storm Extreme: 8473
Prilikom testova nisam primijetio veće zagrijavanje.
GPS, telefonija, WiFi i senzori
Telefonija radi bez greške, nema smetnji u komunikaciji a kvalitet zvuka i veze je dobar. WiFi veza je dobra, stabilna i prosječnog dometa. Uvijek mjerim kvalitet veze na istom mjestu u stanu i lijepo se vidi da nema puno prekida veze na cca 8m udaljenosti od routera, iza 3 armiranobetonska zida. Podatkovna mreža funkcionira bez problema. Pri aktivaciji T-Mobile kartice dolaze automatske APN postavke na mobitel i sve radi kako treba. U utor na gornjoj desnoj strani idu dvije nano SIM kartice ili kombinacija od jedne SIM i jedne memorijske (max 128GB).
GPS nije na visini zadatka. Lovi i zaključava signal sa geostacionarnih satelita na vrijeme ali ne vidi ih najbolje tako da preciznost nije zadovoljavajuća – griješi u pozicioniranju nekih 10-30m u prosjeku. Dovoljno za osnovnu navigaciju ali ipak nedovoljno točno.
Od svih senzora najzanimljiviji je čitač otiska prsta. Nalazi se na dnu mobitela, ispod površine ekrana i nije uočljiv. Funkciju obavlja uredno. Nije baš najbrži ali otključava ekran bez problema za cca 1 sekundu ili manje. Proizvođač je kineska tvrtka Iris King.
Softver
Vjerujem da je originalni kineski softver (na engleskom) zanimljiviji od internacionalnog koji se isporučuje na mobitelima ali potonji je ipak razumnija opcija jer ima uredno instalirane google aplikacije i servise. Izgleda kao standardni android OS ali bez “ladice” s aplikacijama. Sve je postavljeno na desktopu. Za one kojima ovo ne paše tu su brojni alternativni launcheri s google playa (preporuka za Nova launcher). Još nisam uspio pronaći šemu za instalaciju google aplikacija na kineski OS a tražio sam uzduž i poprijeko. Šteta, jer uvijek dajem prednost originalnom softveru koji u ovom slučaju nudi sigurnosni sustav GMOS Security Dual System zasnovan na androidu 6.0. Vjerojatno je ovo i razlog za nemoguću instalaciju google servisa na mobitel što inače ide bez problema na originalni softver kineskih smartfona u 99% slučajeva. Mobitel ima i FM radio koji, začudo, radi samo na internacionalnoj verziji softvera. Sustav je posve čist, nema nepotrebnih i reklamnih aplikacija.
Baterija
Kapacitet baterije odgovara deklariranim 3500 mAh ili je tu negdje. Od pune do prazne baterije uspio sam dobiti oko 5.5 sati uključenog ekrana, a sve uz 7-8 benchmark testova, gledanja videa, surfanja itd. Mreža je bila stalno uključena, većinom podatkovna. Uz nešto normalniju upotrebu ovo bi išlo na 6-6.5 sati uklj. ekrana uz potrebu za nadopunjavanjem svaki drugi dan. Nisam ni mislio da će BDY ugraditi lošu bateriju u mobitel.
Mobitel podržava brzo punjenje po standardu MTK Pump Express 3 (5A pri naponu od 5V). Napuni se (originalni punjač) od 10-100% u nešto preko sat vremena uz neznatno grijanje.
Baterija je, kakav je već danas običaj, fiksna i ne može se mijenjati (bez kopanja po mobitelu).
Ostalo
Gome K1 na stranici proizvođača – službena cijena je za oko 20% veća od one za koju ga je moguće kupiti preko kineskih trgovaca ( HK Goldway ).
Za one koji su željni eksperimentiranja s mobitelom – par korisnih informacija (samo ako vrlo dobro znate što radite):
Iris manual
Firmware
Instalacija softvera
Boot u recovery mod
Rastavljanje mobitela
Za više informacija – pojam za pretraživanje na kineskim stranicama je: 国美电器 K1
Dodatna oprema – zaštitno staklo – odlična maska
Za kraj
Mobitel kao proizvod uskoro ulazi (ako već nije) u tehnološki zenit – ne slijedi veći daljnji napredak. Tehnologija proizvodnje je utvrđena i dogodit će se isto što i sa npr laptopima i TV prijemnicima – koji god da kupite dovoljno je brz i kvalitetan i neće zastariti u narednih 5-6 godina.
Ako vam nisu bitni navigacija i kvalitetne noćne fotografije – ovaj mobitel je pravi odabir, od odličnog ekrana, brzog procesora, velike radne memorije do ogromne memorije za pohranu podataka. Uz dobar dizajn i osjećaj ležanja u ruci, precizno očitavanje dodira ekrana, stvarno brzo punjenje baterije te privlačnu cijenu – nema razloga za nedoumice oko nabavke ovog smartfona.
Za čitatelje telekineze nudimo posebni popust – za detalje pogledajte na FB stranici Goldway Hrvatska
Pregled
Kvalitet izrade
Kamera
Zvučnici
Baterija
Cijena
Pribor
Vrlo dobar!
Ogromna memorija, dobar dizajn i ergonomija, odličan i precizan ekran, stvarno brzo punjenje i solidna baterija, Slabija navigacija i noćne fotke. Cijena odlična za sve ono što nudi.