Kineski mobiteli, tableti i gadgeti » Mobiteli » GoClever Fone 450Q – Recenzija
Fone 450Q

GoClever Fone 450Q – Recenzija

Specifikacije:

  • CPU: 4-jezgreni MTK6589
  • GPU: SGX544
  • Memorija: 1GB RAM + 4GB ROM + vanjska mikro SD kartica do 32GB
  • Ekran: 4.5 inča, IPS, rezolucije 1280 x 720 piksela
  • WiFi: 802.11 b/g/n), Bluetooth
  • Mreža: GSM 850/900/1800/1900MHz + UMTS/WCDMA 900/2100MHz
  • SIM: Dual SIM, standardni SIM + standardni SIM utori
  • Kamere: stražnja 5MP s auto fokusom i bljeskalicom, prednja 0.3MP
  • Senzori: gravitacija, svjetlost, senzor blizine, e-kompas
  • Navigacija: GPS + AGPS
  • Radio: FM RADIO
  • Baterija: 1500mAh
  • OS: Android 4.2
  • Softver:  Google aplikacije, Goclever Games, Mireo ViaGPS
  • Stand-by vrijeme: do 100h
  • Dimenzije: 132 x 69 x 9 mm
  • Masa: 110g s baterijom
  • Boja: crna i bijela

Opet na recenziji imamo “kineza” s hrvatskih polica. Ovog puta nije riječ o uređaju iz više klase, GoClever Fone 450Q je 4-jezgreni mobitel za široke narodne mase. Na recenziju nam ga je ustupio Playcom, domaći distributer s ovlaštenim servisom. Cijena je nešto viša nego u slične dalekoistočne “braće” iz kineskih on-line trgovina, ali kad dodamo 2-godišnje hrvatsko jamstvo i osiguran servis pa bacimo oko na slobodne uređaje sličnih karakteristika u ponudi par domaćih mobilnih operatera, sasvim je pristojna: 1400 Kn (iako se po ovoj cijeni mogu naći i nešto zanimljiviji kineski mobiteli).

Sada dolazimo na osnovno pitanje – vrijedi li “pametnjaković” koliko košta? Subjektivno i kratko – ne. Objektivno, i u nastavku teksta – ne vrijedi koliko košta, ali ako pogledamo domaću ponudu mobitela i stav prosječnog hrvatskog kupca prema kupovanju kineskih proizvoda onda Fone 450Q i nije loša investicija.

Iako je mobitel kineskog porijekla, GoClever je europski odnosno poljski brend a tvrtka ima sjedište u Poznanu i dobro organiziranu mrežu od 30 podružnica u većini europskih država. Na tržištu je već sedam godina.

Prije samog opisa, par uvodnih riječi o klasi ovog uređaja. Fone 450Q pokreće sada već klasični tajvanski čipset – MTK6589 koji je tijekom prethodne godine ugrađen u najmanje 320 različitih mobilnih uređaja za kinesko i barem još jednom toliko različitih modela za inozemna tržišta. Ponuda smartfona s ovim čipsetom je cijenom, kvalitetom i kvantitetom pomrsila račune poznatim mobilnim brendovima pa i domaćim mobilnim operaterima. Ne vjerujete? Pogledajte samo reklamu u kojoj naivni Ante zabrinuto gleda u ciglu od mobitela koju je kupio na internetu. Odmah zamišljam Darinku iz uprave tvrtke koja zabrinuto gleda u grafikone s prodajnom statistikom i razmišlja kako bi Antinu kinesku  “ciglu” najradije utopila ko baba protezu. Ili mašta o uspostavi poslovnih veza s Kinom. Možda i o novom teambuildingu na Velebitu. 🙂

Unboxing

Pakiranje je klasično – Mobitel, punjač, USB kabel, slušalice, letak za registraciju na stranici proizvođača i knjižica s višejezičnim uputama za upotrebu. Punjač je europski što je pohvalno jer većina kineskih mobitela dolazi s kineskim punjačem i EU adapterom katastrofalne kvalitete. Slušalice su upotrebljive za osnovnu namjenu a na ekran je zalijepljena zaštitna folija s par sitnih mjehurića.

GoClever Fone 450Q

Kvalitet izrade i dizajn

U pogledu dizajna mobitel nema nikakvu posebnu odliku. Linije su klasične a rub je sužen, tako da ostavlja dojam znatno tanjeg uređaja. Tipka za uključivanje je na vrhu i ne viri previše van što se neće previše svidjeti nekome tko ima običaj učestalo isključivati zaslon. Kamera prilično strši iz pozadine, a kad smo već kod kamere – na leći je zalijepljena zaštitna folija. Stražnji poklopac dobro naliježe na tijelo tako da nema neugodnog škripanja prilikom korištenja mobitela. Lagano je “gumiran” pa mobitel ne klizi iz ruke. Ne uvija se na pritisak, touchscreen radi bez greške.

GoClever Fone 450Q

Zanimljivo je usporedba s “istim” modelom predstavljenim na službenoj stranici proizvođača. 🙂

Ekran

Prošle godine mi je 4-inčni ekran mobitela kojeg sam koristio izgledao taman, nakon toga sam prešao na veći, 5-inčni smartfon koji je opet bio taman. Onda smo na recenziji imali 5.5″ Zopo ZP998 i, pogađate, veličina je sasvim odgovarajuća. Kad pogledamo najnoviju ponudu 8-jezgrenih mobitela poznatih kineskih brendova koji ovaj mjesec pristižu u kineske trgovine, 5.5 inča je postao standard. Vjerojatno se većina domaćih korisnika neće složiti, ali ovaj 4.5″ GoClever je ipak malen. Na slici dolje su, za usporedbu, poredani ekrani sljedećih mobitela – s lijeva na desno: Goclever Fone 450Q, ZTE v987, Samsung Note 2. Priznajem da sam zaboravio podesiti razinu osvjetljenja na Gocleveru na maksimum, ali uočljivo je da su boje prilično dobro prikazane (za razliku od Samsunga koji umjesto crvene “nudi” narančastu).

GoClever Fone 450Q

Kamera i zvučnici

Kamera – upotrebljiva. Stražnja od 5 megapiksela za osnovne potrebe i prednja dovoljna za video komunikaciju i nedovoljno dobra za selfie ovisnike. Zvučnici su OK i ništa više od toga. Telefonski zvučnik i mikrofon su isto uredni. Pri telefonskoj komunikaciji – zvuk je dobar na obje strane.

Testovi

Prema popularnom testu Antutu, Fone 450Q se smjestio između uređaja Samsung Galaxy S2 i Nexus 4 s neloših 13745 bodova. Quadrant Standard pokazuje preko 4 tisuće bodova, blizu Asus Transformera, a Vellamo HTML5 i Metal pokazuju da je po performansama blizu uređaja SGS3 i HTC One X.

GPS, GSM, 3G, WiFi, senzori

Satelitsko pozicioniranje bez pomoći interneta ne ide iz prve već je potrebno potražiti pomoć inženjerskih postavki u programu Mobile Uncle. Nakon toga za hladni start (s isključenom mrežom) mu je potrebno minut-dva da se “zaključa” na satelite. Kao svi noviji mobiteli s mediatek procesorima i ovaj ima na raspolaganju dva utora za SIM kartice, pa ako se koriste obje – sve funkcionira bez problema. U stvari, pojavio se jedan problem: Prilikom korištenja dvije SIM kartice nisam mogao koristiti pozive unutar tvrtke (Vip VPN mreža) na kartici u 3G SIM utoru. Brzi mobilni internet radi uredno. Testiran s VIP karticom u originalnom stanju, “iz kutije”, nije funkcionirao. Unošenjem APN postavki za VIPnet, podatkovna mreža je proradila bez problema. Za zainteresirane – jednostavno uputstvo je ovdje. Senzori su uobičajeni uz, ne toliko često prisutan, kompas. Detalji se mogu vidjeti u galeriji iznad.

GoClever Fone 450Q

Baterija

Baterija – iako je kapacitet samo 1500mAh, ukupno trajanje baterije nije toliko loše. Za povremene pozive uz sat i kusur švrljanja internetom dostajat će za oko dva dana. Intenzivna upotreba uz 2.5 – 3 sata uključenog ekrana umanjit će trajanje baterije na oko jedan dan.

GoClever Fone 450Q Battery

Softver

Aplikacije instalirane na mobitelu uključuju: Google aplikacije (drive, gmail, maps), flash player), Mireo viaGPS. Operativni sustav je čisti android Jelly Bean u verziji 4.2.1 od 28.08.2013. a pokušaj WiFi nadogradnje završava neuspjehom – sustav kaže: vašem mobitelu nije potrebna nadogradnja (ili tako nekako). OS vrlo dobro upravlja memorijom tako da, bez obzira na vrijeme korištenja, korisniku na raspolaganju ostaje bar 250MB slobodnog RAM-a.

Specifikacije: CPU: 4-jezgreni MTK6589 GPU: SGX544 Memorija: 1GB RAM + 4GB ROM + vanjska mikro SD kartica do 32GB Ekran: 4.5 inča, IPS, rezolucije 1280 x 720 piksela WiFi: 802.11 b/g/n), Bluetooth Mreža: GSM 850/900/1800/1900MHz + UMTS/WCDMA 900/2100MHz SIM: Dual SIM, standardni SIM + standardni SIM utori Kamere: stražnja 5MP s auto fokusom i bljeskalicom, prednja 0.3MP Senzori: gravitacija, svjetlost, senzor blizine, e-kompas Navigacija: GPS + AGPS Radio: FM RADIO Baterija: 1500mAh OS: Android 4.2 Softver:  Google aplikacije, Goclever Games, Mireo ViaGPS Stand-by vrijeme: do 100h Dimenzije: 132 x 69 x 9 mm Masa: 110g s baterijom Boja: crna i…

Review Overview

Kvalitet izrade
Ekran
Kamera
Zvučnici
Baterija
Cijena
Pribor

Dobar

Dobar odabir za one koji bi htjeli pristojan 4-jezgreni "kineski" mobitel, bez čekanja i s povoljnim jamstvenim uvjetima. Bez većih zamjerki ali ide primjedba da je, s obzirom na današnje trendove, veličina ekrana od 4.5 inča nedovoljna.

User Rating: 2.95 ( 3 votes)

O autoru Davor

Fan kineske mobilne tehnologije. Tvrdoglav, pristran, ali i upućen u najintimnije tajne dalekoistočnih proizvođača pametnih telefona. Počasni član par kineskih mobilnih foruma i ugledni (po vlastitom svjedočenju) pripadnik domaćih, bratskih, europskih i inih foruma s navedenom tematikom.

Preporučeni članak

OnePlus 3 dolazi sa 6 GB RAM-a?

Sve više flagship uređaja dolazi u više varijanti kako bi kupci lakše odabrali ono što im …

error: Content is protected !!