Napomena: primjena postupaka navedenih u daljnjem tekstu može dovesti do gubitka korisničkih podataka, prava na jamstvo i, u krajnjem slučaju, do oštećenja uređaja. Telekineza.com ne odgovara za vaše postupke. Zabavu, međutim, jamčimo. 🙂
Nakon što smo u prethodnom dijelu opisali potrebne uvodne radnje, CWM je konačno postavljen na mobitel.
Prije ulaska u CWM, u postavkama androida se uključi opcija USB debugging i isključi stavka Quickboot ako je prisutna (ako je nema, treba isključiti mobitel i izvaditi bateriju 5-6 sekunda pa je vratiti natrag). Pobrinite se da preostali kapacitet baterije iznosi bar 50%! Nakon što je mobitel ugašen, potrebno je zajedno držati dvije hardverske tipke: za uključenje i glasnoću (+), više od desetak sekundi.
Tada se na zaslonu pojavljuje CWM s poznatim izbornikom.
Nandroid ili CWM backup je izrada sigurnosne kopije sustava. Na SD karticu se pohranjuju sve particije iz memorije mobitela. Ovo je izuzetno koristan i jednostavan postupak kojim se, u slučaju problema, osigurava mogućnost lakog vraćanja na početno stanje. Odabiru se stavke: backup and restore, pa u novom podmeniju stavka backup.
Ovo se može napraviti i za pohranu bilo kojeg drugog roma kojim je korisnik zadovoljan.
U slučaju problema sa sustavom ili želje za povratkom na originalni ili neki drugi prethodno pohranjeni rom, dovoljno je nakon podizanja CWM-a ponovno ući u stavku backup and restore i u podmeniju odabrati restore za željenu kopiju.
Instalacija ili Flesh roma je radnja slična instalaciji operativnog sustava na računalo. Nije preporučljivo postavljati novi sustav na mobitel (niti vršiti bilo kakve preinake) bez pohranjene sigurnosne kopije.
Kroz CWM se instalira custom, odnosno prilagođeni rom u zip formatu (datoteka s nastavkom *.zip). Uoči instalacije roma potrebno je pobrisati podatke koji su ostali u memoriji mobitela. Potupak ide najčešće ovako:
- Rom (s nastavkom: zip) se prebaci na SD karticu
- Uključi se USB debugging u postavkama mobitela, ugasi Quick boot, ugasi se mobitel (ako u stavkama nije bilo stavke quickboot, izvadi se i vrati baterija na par sekunda)
- Pritisnuti zajedno tipke za uključenje i glasnoću (+) na više od desetak sekunda
- CWM recovery se pojavljuje na zaslonu mobitela (vjerovatno :)). U meniju se odabire:
- Wipe data/factory reset, wipe cache partition
- Mounts and storage: Format System, Cache, Data. Go back
- Advanced: Wipe Dalvik cache, Reboot recovery
- Install zip from SDcard -> choose zip -> odabrati rom (zip)
- Reboot to system
Dobro je sada ostaviti mobitel na 5 minuta – da bi se pokrenuli svi potrebni procesi
Ako je riječ o kineskom romu (Miui, LeWa, BaiduOS itd), tu najčešće nedostaju Google Play Store i ostale google aplikacije i servisi. Potrebno je na internetu pronaći Gapps – zip datoteku koja u sebi sadrži navedene programe i instalirati je (“flešati”) kroz CWM, bez dodatnih radnji, na ovakav način:
- Gapps (s nastavkom: zip) se prebace na SD karticu
- Uključi se USB debugging u postavkama mobitela, ugasi Quick boot, ugasi se mobitel (ako u stavkama nije bilo stavke quickboot, izvadi se i vrati baterija na par sekunda)
- Pritisnuti zajedno tipke za uključenje i glasnoću (+) na više od desetak sekunda
- CWM recovery se pojavljuje na zaslonu mobitela. U meniju se odabire:
- Install zip from SDcard -> choose zip -> gapps (zip)
- Reboot to system
Gapps se instalira prema verziji instaliranog roma. Ako je verzija roma android 4.2 – instalira se Gapps verzija 4.2 itd…
Kineski developeri ponekad imaju nezgodnu naviku da ubace svoj, kineski CWM u rom. To se obično uoči prilikom sljedećeg ulaska u recovery. Kao što je objašnjeno u prvom dijelu tutorijala, dovoljno je pomoću Mobileuncle MTK Tools alata s Google Play trgovine pokrenuti naš stari CWM sa SD kartice i “popeglati” kinesku verziju. Druga opcija je vratiti stari CWM snalaženjem u kineskom CWM-u (iste su opcije u meniju, a CWM se instalira kao i rom ili gapps) ili instalirati recovery preko računala.
Ovo se može izbjeći prethodnom provjerom roma, ali o tome detaljnije u zasebnoj temi o kineskim romovima.
CWM ima i brojne druge korisne opcije (clear cache, clear dalvik cache, fix permissions) koje su korisne za popravke raznih poremećaja u radu mobitela.
Dopuna (19.06.2014.)
Recovery sada možete jednostavno napraviti i sami uz pomoć našeg tutorijala 🙂