Specifikacije:
- Model: Coolpad F2 W00
- Na tržištu: 10/2014
- CPU: 8-jezgreni (4 x 1.5GHz + 4 x 1.0GHz) Snapdragon 615 MSM8939
- GPU: Adreno 405 @ 550MHz
- Memorija: 2GB RAM + 16GB ROM + SD kartica do 32GB (nije uključena)
- Ekran: 5.5-inčni IPS rezolucije 1280 x 720 piksela, oleofobni premaz, Tap to Wake
- Kamera: stražnja 13MP s autofokusom, Sony CMOS, blenda f/2.0; prednja kamera 5MP
- Mreža: GSM + UMTS/3G/WCDMA: 900/2100 MHz + 4G/LTE: 1800/2100 MHz
- SIM: Dual SIM (mikro + mikro)
- Bluetooth
- WiFi
- Navigacija: GPS, AGPS, GLONASS
- Senzori: Gravitacija, blizina, svjetlost, žiroskop, e-kompas
- Baterija: 2500mAh, izmjenjiva
- Dimenzije: 154.8mm x 77.8mm x 8.8mm
- Boja: crno – bijela (poklopac)
- OS: CoolUI v5.7 i v6 (Android 4.4)
Uvod
Nakon velikog uspjeha s modelom F1 koji je prošao relativno nezapaženo izvan Kine, Coolpad je krajem prošle godine izbacio na tržište novi uređaj koji je trebao direktno ugroziti popularni Xiaomi Note 4G. Coolpad F2 je ponudio jači procesor , veći ROM i podršku za dvije SIM kartice. Pošto je Coolpad u malo vremena izbacio četiri slična F2 uređaja napominjemo da je ovdje riječ o modelu s oznakom W00 koji nudi LTE podršku za dvije kineske LTE mreže (TD i FDD) i ima HD rezoluciju zaslona. Ostali modeli koji nam nisu previše zanimljivi za kupovinu su: Full Netcom (podrška za sve kineske mobilne mreže), FHD (puna HD rezolucija zaslona) i prvi koji se pojavio u prodaji – model s MTK procesorom koji nije sukladan našim mobilnim mrežama.
Za one koji ne znaju i nisu pratili naše članke o modelu F1 napominjem da je tvrtka Coolpad dio kineske “velike sedmorke” (Huawei, Lenovo, Xiaomi, Meizu, Coolpad, ZTE i TCL) odnosno jedan od najjačih kineskih mobilnih brendova. Detaljnije podatke možete pronaći ovdje. U svjetskim okvirima je među prvih sedam proizvođača smartfona a ima dva uređaja koji čvrsto drže prvih par prodajnih pozicija u Kini posljednjih godinu dana (u klasi kineskih mobitela do 1000Kn). Jednog smo već obilno nahvalili a danas vam predstavljamo drugi: Coolpad F2 – W00.
Unboxing
Opet eco-friendly pakiranje i najosnovniji sadržaj unutra. Ubačena su dva adaptera za EU strujne utičnice. Nek se nađe. 🙂 Preporučio bih kvalitetniji adapter ako kakav standardni mini-USB punjač nije pri ruci a ako ga nema na Ebayu se može kupiti za desetak Kn.
Kvalitet izrade i dizajn
Poput prethodnika, modela F1, i ovaj uređaj je vrlo kvalitetno napravljen. Zanimljivo je, u što sam se uvjerio prilikom opsežnog praćenja više foruma s temom o Coolpad mobitelima, kako se mnogi iznenade kako modeli F1 i F2 izgledaju daleko bolje uživo nego na slikama. Razlog vjerojatno leži u činjenici da imaju jednostavan, uniformirani dizajn pa na fotografijama ne izgledaju odviše privlačno. Međutim, kada ih primite u ruke slijedi ugodno iznenađenje. Kvalitet plastike, preciznost izrade i odlično prijanjanje tijela i poklopca te oleofobni premaz ekrana otklanjaju svaku nedoumicu u pogledu kvalitete ovog proizvoda. Pozadina, odnosno poklopac, ima hrapavu teksturu pa neće sakupljati otiske prstiju a mobitel neće tako lako kliznuti iz ruke.
Ekran
Zaslon je vrlo kvalitetan i jedina primjedba je manji LCD clouding pri dnu ekrana. Sličnu primjedbu sam imao i na model F1 u recenziji ali je sada, nakon više mjeseci upotrebe mobitela, ova neujednačenost osvjetljenja gotovo neprimjetna.
Na slikama dolje su usporedni primjeri ekrana modela F2 i F1 (Coolpad F2 je veći, na lijevoj strani). Nijanse se mogu podesiti u opcijama CoolUI sustava (hladno, standardno, video…). Ostale karakteristike su više nego dobre – vidljivost je jednako dobra pod svakim kutem, boje su vjerno prikazane, ekran se ne uvija pod pritiskom i nije magnet za otiske masnih prstiju. Isporučen je sa tvrdom zaštitnom folijom pa je osjećaj kao da prsti klize direktno po staklu. Touchscreen je vrlo precizan i registrira pet istodobnih dodira.
Kamera i zvučnici
Kamera ima Sonyjev 13MP CMOS (nisam uspio identificirati koji je točno senzor u pitanju) s blendom f/2.0. Fotografije su pristojne, na razini onih od npr. Lenovo A806 ili Coolpad F1. Jedina iznimka su noćne fotografije (slaba rasvjeta, slikanje s bljeskalicom u mraku) koje su primjetno bolje nego one od navedenih uređaja. Zvučnik je dovoljno glasan a zanimljivo da zvuk nije prigušen kad mobitel leži na poleđini što je bila najveća zamjerka za model F1.
Par primjera makro fotografija:
Snimano u uvjetima slabe rasvjete i s bljeskalicom u mraku:
Testovi
Rezultati poznatih aplikacija za testiranje performansi mobilnih uređaja:
- Antutu: 29053
- Passmark: 3219
- Quadrant Standard: 16530
- Vellamo Browser (Chrome): 1979
- Vellamo Multicore: 1356
- Vellamo Metal: 934
- 3D Mark – Ice Storm Unlimited: 9090
Detalje testova možete proučiti u priloženim snimkama zaslona:
Uočljivo je da Coolpad postiže znatno bolje rezultate u testovima u odnosu na popularniji Xiaomi Note 4G (recenzija), vrlo sličan uređaj ali s nešto slabijim Snapdragon procesorom a približno istom cijenom. Uvjerite se i sami:
Kako sam imao oba uređaja na recenziji držim da je Coolpad F2 ukupno bolji proizvod iako će se mnogi odlučiti za Xiaomi zbog velikog broja fanova i puno većeg prisustva u medijima.
GPS, 2G/3G/4G, WiFi i senzori
Satelitsko pozicioniranje je vrlo brzo i precizno za što je dijelom zaslužan Qualcomm čipset s podrškom za ruski GLONASS satelitski sustav. Prvo zaključavanje pozicioniranja (isključivo uz upotrebu GPS-a) je trajalo 20-ak sekundi a svako naredno je bilo trenutno. Sve mreže funkcioniraju besprijekorno (testirano na VIP kartici) a brzine prijenosa i ostale podatke možete vidjeti na priloženim snimkama zaslona:
Pozivi i glasovna komunikacija rade bez problema i sugovornici se mogu jasno čuti. Podatkovna komunikacija također radi bez greške. WiFi prijem je odličan. Na slikama dolje je usporedni (Coolpad F1 i Coolpad F2) prikaz jačine WiFi signala na oko 14m udaljenosti od kućnog rutera s 4 betonska armirana zida između. Model F1 ima vrlo dobar prijem signala a F2 se sada pokazao kao još bolji jer osim što je signal nešto jači, vidimo i da “lovi” daleko veći broj rutera u susjedstvu:
Senzori:
- Akcelerometar, žiroskop: Invensense, MPU6880
- E-kompas: Asahi Kasei Microdevices, YAS533
- Udaljenost, svjetlost: TXC, PA12200001
Softver
Softver, odnosno operativni sustav, je coolpadov CoolUI v5.7 a moguće je instalirati i novi CoolUI v6 s kompletno redizajniranim sučeljem koji nije još u potpunosti “ispeglan”. Testirao sam oba i sasvim su fluidni ali v6 (build 052) još ima par bugova (povremeni gubitak WiFi mreže i sporo listanje stranica u više otvorenih kartica u Chrome pregledniku). Oba su temeljena na androidu v4.4.2 a uskoro se očekuje i službeno izdanje androida 5.0 što smo nedavno i najavili. Nadogradnje izlaze redovito – u ritmu jednom ili dva puta tjedno. Coolpad F2 je zanimljiv i zbog mogućnosti instaliranja softvera s drugog, istovjetnog mobitela – Micromax Yureka, koji ima solidnu podršku indijskih developera i zajednice na XDA forumu. Napominjem da se zbog manjih softverskih razlika između ovih uređaja najbolje informirati na ruskim i španjolskim forumima jer su vrijedni članovi prilagodili Yureka OS izdanja (CM11, CM12, PAC-man, Mokee, Paranoid…) baš za Coolpad F2. Za vlasnike ovog uređaja smo pripremili temu na našem forumu s osnovnim uputama i softverom za prilagodbe i izmjene tvorničkog OS-a.
Coolpad F2 ima “Touch to Wake” odn. uključivanje ekrana dodirom i ostale “pametne geste” koje se mogu podešavati u postavkama uređaja. Moguće je odabrati “klasični” izgled sučelja ili novi koji je dizajniran po uzoru na Miui (ili iOS ako vam je draže), bez app ladice. Originalni softver ima dosta kineskih reklamnih aplikacija ali se uz pomoć uputa s našeg foruma mogu jednostavno obrisati. Sučelje je na kineskom ili engleskom jeziku. Ako se ne snalazite s engleskim, moguće je instalirati neku od neslužbenih, višejezičnih varijanti OS-a.
Baterija
Baterija od 2500mAh izdrži do oko 4h uključenog ekrana tijekom jednodnevnog ciklusa ili nešto manje ili više – ovisno o navikama vlasnika uređaja.
Oprema
Čuli ste vjerojatno već za drvene pozadine OnePlus mobitela? I Coolpad F2 ima sličnu masku i to od imitacije ružinog drva. Ako vam je ovo previše egzotično u trgovinama se nudi veliki broj klasičnih i manje klasičnih maskica te folija i staklenih protektora, baterija itd.
Review Overview
Kvalitet izrade
Ekran
Kamera
Zvučnici
Baterija
Cijena
Pribor
Vrlo dobar!
Osim osobnog animoziteta prema mobitelima većima od 5 inča nisam uspio pronaći ozbiljnu zamjerku za ovaj kvalitetan Coolpad uređaj